Sprawozdanie

z wymiany szkolnej pomiędzy Gimnazjum Werlte a Zespołem Szkół Ogólnokształcących im. Kazimierza Jagiellończyka w Lidzbarku Warmińskim

06.06. – 12.06.2010 r.

Grupa 26 uczniów Jagiellonki wraz z 2 opiekunami, p. Dyrektor SZO Anną Tkaczuk i p. Waldemarem Sztukowskim, nauczycielem języka niemieckiego, po raz pierwszy  uczestniczyła w wymianie młodzieży z Gimnazjum w Werlte, w Niemczech. Wymiana międzyszkolna mogła dojść do skutku dzięki współpracy w ramach umów partnerskich pomiędzy Starostwem Lidzbarskim a Powiatem Emsland oraz Miastem Lidzbark Warmiński i gminą Werlte. Przygotowania do wyjazdu rozpoczęły się już jesienią 2009 roku opracowaniem wspólnego programu i pozyskaniem środków na realizację projektu. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie klas I i II. Pobyt naszej młodzieży w Werlte został w całości sfinansowany dzięki wsparciu finansowemu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego oraz Starosty Lidzbarskiego, którzy przeznaczyli środki na to przedsięwzięcie. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących mieszkali u swoich niemieckich koleżanek i kolegów, którzy zapewnili im bardzo miłą gościnę i interesujące zajęcia. Uczniowie porozumiewali się w języku niemieckim i angielskim. W trakcie pięciodniowego pobytu uczestniczyli w wybranych zajęciach lekcyjnych, zwiedzali na rowerach okolice a także odwiedzili piękne, pełne zabytków, portowe miasto – Bremę. Szczegółowy program pobytu przedstawiał się następująco:

06.06.2010 r. (niedziela)

Godz. 20.00 – Wyjazd autokarem do Werlte

07.06.2010 r. (poniedziałek)

Przyjazd w godzinach popołudniowych (15.00) do Gimnazjum w Werlte, posiłek w stołówce szkolnej, powitanie grupy z Polski przez Dyrektora Gimnazjum, przydział uczniów polskich do rodzin niemieckich

08.06.2010 r. (wtorek)

Wspólna wizyta w szkole, przyjęcie u Burmistrza Gminy Werlte, zwiedzanie
            Gminy Werlte: wizyta w firmie Krone (największy pracodawca w Gminie),
wizyta w Centrum Młodzieżowym / wspólne zajęcia sportowe

09.06.2010 r. (środa)

Wycieczka do Bremy: objazd po mieście, katedra, dzielnica Schnoorviertel,
centrum, czas wolny

10.06.2010 r. (czwartek)

Zwiedzanie Centrum Ochrony Środowiska w Vrees: wspólna wycieczka do
                        rezerwatu przyrodniczego Hümmling, rozgrywki sportowe: piłka siatkowa,
                        koszykówka, piłka nożna, grill

11.06.2010 r. (piątek)

Wyjazd do Sögel, zwiedzanie z przewodnikiem barokowego pałacyku
                        myśliwskiego Clemenswerth, podsumowanie, refleksje dotyczące pobytu,
                        wstępne omówienie rewizyty, planowanie wspólnych projektów, obiad,
                        pożegnanie, wyjazd do Polski godz. 17.00

12.06.2010 r. (sobota)

Przyjazd do Lidzbarka Warmińskiego, godz. 9.00

Program pobytu naszej młodzieży w Werlte zaproponowany przez stronę niemiecką został w całości zrealizowany.

We wszystkich spotkaniach oficjalnych uczestniczył Burmistrz Werlte, pan Willfried  Lübs. Mimo długiej i męczącej podróży uczniowie Jagiellonki wraz z opiekunami wrócili do domu zadowoleni i pełni wrażeń, planując już przyszłoroczną rewizytę swoich niemieckich rówieśników w Lidzbarku Warmińskim.

Opiekunowie:

mgr Anna Tkaczuk, Dyrektor ZSO