Uczniowie „Jagiellonki” w Werlte

W dniach 03.06 – 08.06.2012 r. grupa 25 uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lidzbarku Warmińskim wraz z opiekunami – p. Dyrektor Anną Tkaczuk oraz nauczycielem j. niemieckiego – p. Waldemarem Sztukowskim, przebywała z kolejną wizytą w zaprzyjaźnionym Gimnazjum w Werlte. Polscy uczniowie zamieszkali u swoich niemieckich kolegów. Pierwszego dnia młodzież została serdecznie powitana przez dyrektora Gimnazjum Werlte. Mieliśmy również okazję dokładnie zwiedzić szkołę, która może pochwalić się 17 oddziałami, dwiema halami gimnastycznymi, basenem, stołówką oraz salą do wspinaczki. Poza tym zostaliśmy przyjęci przez Burmistrza Gminy Werlte, Wilfrieda Lübsa i przedstawiciela Starostwa Powiatowego Emsland. Jak zwykle strona niemiecka przygotowała bardzo bogaty i interesujący program. W czasie sześciodniowego pobytu uczniowie Jagiellonki uczestniczyli w lekcjach i wspólnych zajęciach sportowych. Poza tym zwiedziliśmy piękne, pełne zabytków portowe miasto – Bremę. Duże wrażenie zrobiła na nas wizyta w stoczni Meyer-Werft w Papenburgu, w której buduje się ogromne luksusowe statki wycieczkowe o długości ponad 300 m. Ważną lekcją historii była dla nas natomiast wizyta w Miejscu Pamięci Esterwegen, gdzie w czasie II wojny światowej  więziono kilka tysięcy polskich robotników przymusowych. Wyjazd naszej młodzieży był efektem wieloletniej współpracy pomiędzy powiatem Emsland i powiatem lidzbarskim. Mimo długiej podróży uczniowie Jagiellonki wraz z opiekunami wrócili do domu zadowoleni i pełni wrażeń, planując już rewizytę swoich niemieckich kolegów w Lidzbarku Warmińskim. Wyjazd uczniów „Jagiellonki” do Werlte został w całości sfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Lidzbarku Warmińskim oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, za co serdecznie dziękujemy.

02.06.2012 r. (sobota)

Godz. 22.00 – wyjazd autokarem do Werlte

03.06.2012 r. (niedziela)

14.00 – przyjazd do Gimnazjum w Werlte,