2019

Rozpoczęła się kolejna wymiana młodzieży w naszej szkole, dofinansowana przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży. W sobotę 31.03.2019 r. przyjechali do nas uczniowie z Papenburga z Mariengymnasium. Gościliśmy 15 uczennic i dwóch opiekunów.

Pierwszy dzień wymiany był pełen wrażeń. Nasi niemieccy partnerzy zwiedzili Jagiellonkę i uczestniczyli w warsztatach filmowych, które przygotował i przeprowadzili po angielsku Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego - Mateusz Czerniewicz. Były zajęcia integracyjne i praca projektowa w zespołach. Nasi uczniowie i mlodzież z wymiany niemieckiej pracowali w grupach i wybierali temat swojego filmu do projektu, przygotowali do niego scenariusz i znaleźli  odpowiednie  plenery. Zadanie wykonane! Drugi dzień wizyty zakończył się radosnym grillowanem i aktywnościami w plenerze.

Alicja Cieciera

W dniach 2-8 czerwca 2019 r. młodzież naszej szkoły pojechała na wymianę szkolną do Niemiec. To drugie w tym roku spotkanie z uczniami z Mariengymnasium w Papenburgu. Pierwsze miało miejsce w kwietniu w Lidzbarku Warmińskim.
Uczniowie naszej szkoły byli zakwaterowani w domach rodzinnych rodzin goszczących. Dzięki temu mogli na co dzień poznawać kulturę i zwyczaje naszych sąsiadów zza Odry, chociażby rytuał picia herbaty.
Nasi partnerzy przygotowali nam na rewizytę wiele atrakcji: park linowy, spływ kajakowy przez urokliwą Wschodnią Fryzję, wycieczkę rowerową do skansenu Von-Velen-Anlage. W programie było również wspólne gotowanie tradycyjnych niemieckich potraw w kuchni sprzed 200 lat w Cloppenburgu, wizyta w ratuszu miejskim i przyjęcie nas przez Burmistrza Papenburga, zwiedzanie Oldenburga i muzeum herbaty w miejscowości Norden. Na wielu niezapomniane wrażenie wywarł pobyt w największej na świecie stoczni Meyer Werft, gdzie budowane są luksusowe statki wycieczkowe. Braliśmy też udział w szkolnym festynie sportowym i przygotowanym dla nas koncercie muzycznym. Clou naszego pobytu był wyjazd nad Morze Północne, gdzie mogliśmy obserwować zjawisko pływów i wybrzeże wattowe.
Projekt dofinansowała polsko-niemiecka wymiana młodzieży.

Alicja Cieciera