Wymiana polsko-niemiecka Papenburg 2017

W dniach 17-23. 09.2017 r. 16-u uczniów naszej „ Jagiellonki” i ZSZ w Lidzbarku Warmińskim wzięło udział w wymianie szkolnej z młodzieżą ze szkoły BBS Papenburg.

Byliśmy ulokowani w schronisku młodzieżowym w malowniczej miejscowości Leer koło Papenburga. W programie było poznawanie historii regionu i zwiedzanie atrakcyjnych turystycznie miejsc w okolicy.

Zobaczyliśmy Stocznię Meyer Werft, gdzie budowane są statki transkontynentalne, skansen Von-Velen-Anlage, gdzie dowiedzieliśmy się, jak powstał Papenburg. Byliśmy też w miejscu dawnego obozu koncentracyjnego w Esterwegen, gdzie obecnie znajduje się muzeum. Zwiedziliśmy przepiękne miasto Brema. Byliśmy w Centrum Nauki „Universum” oraz gościliśmy w Ratuszu w miejscowości Haren, gdzie po II. wojnie światowej przez trzy lata znajdowało się polskie miasteczko Maczków.

Dwa dni poświęciliśmy na prace projektowe, których tematem były perspektywy młodych ludzi w powiecie Emsland.

Wyjazd był doskonałą okazją do poznania kultury kraju naszych sąsiadów oraz do nawiązania przyjaźni z rówieśnikami z Niemiec. Teraz z niecierpliwością czekamy na drugi etap wymiany, który będzie miał miejsce jeszcze w tym roku szkolnym – w czerwcu 2018 r.

Alicja Cieciera