Sprawozdanie

z wymiany szkolnej pomiędzy Gimnazjum Werlte a Zespołem Szkół Ogólnokształcących im. Kazimierza Jagiellończyka w Lidzbarku Warmińskim

Wizyta uczniów niemieckich w ZSO w dniach 05.06. – 10.06.2011 r.

Grupa 15 uczniów z Gimnazjum w Werlte (Niemcy) wraz z 2 opiekunami przebywała w dniach 05.06. – 10.06.2011 r. z wizytą w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. K. Jagiellończyka w Lidzbarku Warmińskim. Przyjazd uczniów niemieckich był odpowiedzią na  ubiegłoroczny pobyt młodzieży Jagiellonki w zaprzyjaźnionej szkole w Werlte, w powiecie Emsland.

Wymiana międzyszkolna pomiędzy Gimnazjum Werlte a Zespołem Szkół Ogólnokształcących im. Kazimierza Jagiellończyka w Lidzbarku Warmińskim jest efektem współpracy w ramach umów partnerskich pomiędzy Starostwem Lidzbarskim a Powiatem Emsland oraz Miastem Lidzbark Warmiński i gminą Werlte.

Przygotowania do przyjazdu grupy niemieckiej rozpoczęły się jesienią 2010 roku opracowaniem wspólnego programu i pozyskaniem środków na realizację projektu. Młodzież niemiecką gościli w swoich domach uczniowie naszej szkoły z klas II i III – w sumie 14 uczniów ze strony polskiej i 2 opiekunów. Pobyt młodzieży z Werlte został w całości sfinansowany ze środków Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Starosty Lidzbarskiego, dzięki którym możliwe było to przedsięwzięcie. W czasie pobytu w Lidzbarku Warm. uczniowie niemieccy mieszkali u swoich polskich koleżanek i kolegów, którzy zapewnili im bardzo miłą gościnę i interesujące zajęcia. Uczniowie porozumiewali się w języku niemieckim i angielskim. W trakcie sześciodniowego pobytu uczniowie niemieccy uczestniczyli w wybranych zajęciach lekcyjnych, poznali naszą szkołę, miasto, okolicę; zostali przyjęci przez Starostę Lidzbarskiego, p. Jana Harhaja, zwiedzili zamek lidzbarski, uczestniczyli w pokazie w planetarium olsztyńskim, wzięli udział we wspólnych wycieczkach do Malborka i Warszawy. Głównym punktem pobytu grupy młodzieży z Werlte i Lidzbarka Warmińskiego w Warszawie była wizyta w Sejmie RP, gdzie uczniowie zostali powitani przez posła, p. Piotra Cieślińskiego, który oprowadził całą grupą po budynku parlamentu i w interesujący sposób zaprezentował całej grupie pracę Sejmu RP. Szczegółowy program pobytu młodzieży niemieckiej w Lidzbarku Warmińskim przedstawiał się następująco:

05.06.2011 r. (niedziela)

Przyjazd uczniów niemieckich do Lidzbarka Warmińskiego (szkoła)

Powitanie przez p. Dyrektor A. Tkaczuk

Przydzielenie do rodzin goszczących

06.06.2011 r. (poniedziałek)

Przedpołudnie

9.00 – wizyta w szkole, zwiedzanie szkoły

10.30 – wizyta w Starostwie Powiatowym, powitanie przez Starostę
                         Lidzbarskiego

12.00 – zwiedzanie zamku lidzbarskiego

Obiad w rodzinach

Popołudnie

Czas wolny do dyspozycji uczniów

07.06.2011 r. (wtorek)

10.00 – wyjazd do Olsztyna

12.00 – wizyta w planetarium, seans „Od Kopernika do Sputnika” (40 min.)

Popołudnie – spacer po mieście (Starówka, czas wolny)

16.00 – wyjazd do Lidzbarka Warm.

17.00 – przyjazd do Lidzbarka Warmińskiego

08.06.2011 r. (środa)

7.00 – wyjazd do Warszawy

13.00 – spotkanie z posłem, p. P. Cieślińskim,

zwiedzanie Sejmu (oprowadzanie w j. niemieckim)

Popołudnie

Zwiedzanie Starego Miasta, czas wolny

18.30 – Wyjazd do Lidzbarka Warmińskiego

23.00 – Przyjazd do Lidzbarka Warmińskiego

09.06.2011 r. (czwartek)

8.00 – wyjazd do Malborka

11.00 – zwiedzanie zamku (przewodnik w języku niemieckim)

17.00 – przyjazd do Lidzbarka Warmińskiego

19.00 – wieczór pożegnalny (Hotel Górecki, grill)

10.06.2011 r. (piątek)

9.00 – 12.00 – zajęcia w szkole (Stadtrallye)

Obiad, czas wolny

22.00 – pożegnanie uczniów niemieckich, odjazd do Werlte

Program pobytu młodzieży z Werlte w ZSO w Lidzbarku Warmińskim zaproponowany przez stronę polską został w całości zrealizowany.

W roku szkolnym 2011/2012 planowana jest rewizyta uczniów Jagiellonki w Gimnazjum w Werlte.

Opiekunowie:

mgr Anna Tkaczuk, Dyrektor ZSO