2014

Sprawozdanie z wymiany pomiędzy Gimnazjum Werlte a Zespołem Szkół Ogólnokształcących im. Kazimierza Jagiellończyka w Lidzbarku Warmińskim

14.06. – 21.06.2014 r.

W dniach od 14.06. do 21.06.2014 r. młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Lidzbarku Warmińskim przebywała w Niemczech w ramach wymiany z młodzieżą niemiecką z Gimnazjum w Werlte. Wyjechaliśmy późnym wieczorem, 14 czerwca, w sobotę. Wszyscy wsiadali do autobusu uzbrojeni w poduszki i koce, ponieważ czekała nas bardzo długa i męcząca noc. Mieliśmy do przejechania aż 1121 km. W niedzielę ok. godziny 15:00 byliśmy już na miejscu. Wszystko poszło zgodnie z planem. Zostaliśmy przydzieleni do rodzin niemieckich i musieliśmy się rozdzielić. Każdy został zdany sam na siebie. Mieliśmy się zobaczyć dopiero następnego ranka. Na drugi dzień o godzinie 8:00 wszyscy spotkaliśmy się w szkole. Zostaliśmy oprowadzeni po budynku przez dyrektora szkoły. Następnie zostaliśmy przyjęci w ratuszu przez Burmistrza Gminy Werlte. Po południe odbyły się gry i zabawy w szkolnej hali sportowej. Na szczęście polscy uczniowie byli godnymi reprezentantami naszego kraju, wygraliśmy wszystkie konkurencje! Następny dzień przyniósł kolejną porcję wrażeń. Udaliśmy się do Papenburga. Tam odwiedziliśmy stocznię Meyer-Werft. Wszyscy byli zachwyceni oglądając proces powstawania wielkich wycieczkowców! Kolejnego dnia zwiedzaliśmy Bremę. Wybraliśmy się na Stare Miasto, a naszym głównym celem był słynny pomnik Muzykantów z Bremy. Oczywiście nie obyło się bez zakupów, wracaliśmy z torbami pełnymi ubrań! W czwartek byliśmy w Cloppenburgu i zwiedzaliśmy wspaniały skansen. Na naszych twarzach można było zauważyć wielkie zainteresowanie przeszłością sąsiadów naszego kraju. Ostatniego dnia mogliśmy się sprawdzić w Parku Linowym w Surwold. Mimo towarzyszącego strachu udało nam się pokonać wszystkie trasy. Byliśmy z siebie bardzo dumni. Wieczorem nadszedł niestety czas pożegnań. Wszyscy byliśmy bardzo smutni, nikt z nas nie chciał wracać. Przyrzekliśmy sobie, że jeszcze wrócimy do Werlte, pokochaliśmy to miasto. Wymiana umożliwiła nam doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim i angielskim. Mogliśmy zawrzeć nowe przyjaźnie, które na pewno przetrwają wiele lat. Nauczyliśmy się samodzielności i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, poznaliśmy kulturę niemiecką i panujące tam zwyczaje. Dziękujemy naszemu wspaniałemu nauczycielowi j. niemieckiego Panu Waldemarowi Sztukowskiemu za organizację i trzymanie pieczy nad całą wycieczką oraz Pani Dyrektor Annie Tkaczuk za cierpliwość i pogodę ducha. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i wdzięczni, że mogliśmy brać udział w takim przedsięwzięciu.

Katarzyna Radtke, ucz. kl. II c, Anita Gromala, ucz. kl. II c