Rok szkolny 2015/16

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia.

Tego roku świętujemy 46 rocznicę obchodów Dnia Ziemi na świecie i 26 rocznicę obchodów w Polsce (także 26 raz w naszej szkole).

W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie.

Uczniowie naszej szkoły, jak co roku w całym miesiącu kwietniu, biorą udział w wyjątkowych zajęciach przyrodniczo - ekologicznych. Promujemy zachowania prośrodowiskowe i wspólną odpowiedzialność za Ziemię.

Na  szkolne obchody DNIA ZIEMI składa się wiele wydarzeń:

• Badanie środowiska przyrodniczego w Parku Chronionego Krajobrazu w Lidzbarku Warmińskim - zajęcia terenowe nad Żabim Stawem.

Uczniowie z klasy IIab  utworzyli ekozespoły: ekologiczny, botaniczny, entomologiczny,

herpetologiczny i ornitologiczny. Na łonie natury, przy pięknej wiosennej pogodzie (6.04.2016),

w sercu lasu, grupy zaprezentowały swoje wyniki obserwacji. Zwróciliśmy uwagę, że sukcesja

ekologiczna tego zakątka  parku polega na wysuszaniu i zarastaniu stawu.

• Zajęcia ekologiczne w Muzeum Przyrody w Olsztynie: ciekawostki o chronionych zwierzętach Warmii i Mazur oraz warsztaty pt. Tropiciele.

Wycieczka autokarowa biologów z klasy IIab do olsztyńskiego muzeum (15.04.2016), to kolejna

wędrówka na spotkanie z przyrodą. Ciekawa prelekcja i warsztaty prowadzone przez miłośników  natury, zaprosiły nas do poznania i czynnej ochrony        zwierząt oraz ich siedlisk.

• Kwietniowe zakończenie ogólnopolskich akcji: EKOSZKOŁY - zbiórki zużytych telefonów komórkowych oraz akcji  BATERIADA - zbiórki baterii i elektrośmieci.

Są to nasze największe akcje ekologiczne (recyklingowe) prowadzone w szkole cyklicznie, pomagające nagłośnić globalne problemy zaśmiecanej Ziemi. Zebraliśmy ok.1 tony elektrośmieci, ponad 100 kg baterii i około 140 telefonów komórkowych. Wzorem ubiegłych lat mamy nadzieję na ciekawe nagrody w tych konkursach. Koordynatorami szkolnymi wymienionych przedsięwzięć są uczniowie klasy IIab.

• Wiosenna obserwacja na żywo kamerą internetową bocianów z Przygodzic k / Poznania. Odnotowaliśmy przylot ptaków (1.04.2016), czekamy na moment składania i wysiadywania jaj oraz wyklucie się piskląt. Trzymamy kciuki w ostrej walce o byt za "nasze" bociany. Zapraszamy wszystkich do odwiedzin strony:   www.bociany.ec.pl.

Ekolodzy Jagiellonki