Rok szkolny 2020/21

W dniach 5–6 czerwca 2021 r. odbył się zdalny finał centralny XXXVI Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, w którym Aleksandra Wojtkielewicz z klasy IIIc zdobyła tytuł finalisty.

Olimpiada polegała na rozwiązaniu testu oraz przygotowaniu i opisaniu własnego projektu ekologicznego w postaci pracy badawczej na następujący temat: "Przedstaw z miejsca Twego zamieszkania przykłady podjętych działań zmierzających do zachowania zasobów przyrody dla przyszłych pokoleń. W przypadku, gdy Twoim zdaniem takich nie ma, podaj własny plan takich przedsięwzięć wraz z uzasadnieniem".

Ola przedstawiła własny problem badawczy: "Działania zmierzające do zachowania zasobów przyrody w powiecie lidzbarskim oraz gminie Jeziorany".

Praca jako jedyna reprezentowała naszą Jagiellonkę i zdobyła wysokie uznanie komisji, a uczennica uzyskała uprawnienia do przyjęcia z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego na jedną z 64 uczelni wyższych w Polsce: http://ekoolimpiada.net.pl/?page_id=632

Zajęcia terenowe z biologii

Wieloletnią tradycją Jagiellonki są ciekawe zajęcia terenowe z biologii dotyczące badania środowiska przyrodniczego w otoczeniu szkoły, która położona jest na terenie dawnych ogrodów biskupa Ignacego Krasickiego.

Przez cały rok zdobywaliśmy wiedzę z podręczników, teraz doświadczamy przyrody wszystkimi zmysłami. W badaniach szaty roślinnej otoczenia szkoły w pełni poznajemy bioróżnorodność gatunkową i ekosystemową (metodami fitosocjologicznymi). W kartach pracy oznaczamy rozmieszczenie i liczebność gatunkową flory oraz szacujemy wiek i wysokość drzew na boisku szkolnym. Wiąże się to z bardzo emocjonalnym kontaktem uczniów z piękną przyrodą , pozwala potwierdzić złożoność procesów życiowych omawianych na lekcjach biologii, uczy odpowiedzialności w kontakcie z naturą.

Serdeczne gratulacje wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w zajęciach. Chapeau bas!

Czerwiec 2021 r.