2019/20

Las, który leczy

Uczennica klasy 2c Aleksandra Wojtkielewicz zajęła I miejsce w etapie regionalnym XXXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Mój Las”.

Jak stwierdziła nasza laureatka:

- Moja praca "Las, który leczy" dotyczyła leczniczych właściwości roślin leśnych. Skupiłam się głównie na zaletach sylwoterapii oraz wnikliwie przeanalizowałam badania naukowe wyciągając wnioski na temat poprawy stanu zdrowia ludzi przebywających na łonie natury. Zadbałam również o estetykę pracy i jestem bardzo szczęśliwa, że moja praca została doceniona.

Opiekunem Oli jest nauczycielka biologii - pani Ewa Skrobut.

Praca została zakwalifikowana  do II etapu (centralnego) odbywającego się w Zarządzie Głównym SITLiD (w Warszawie), a ostateczne wyniki zostaną ogłoszone w połowie kwietnia 2020r.

Szczegóły na stronie: http://sitlid.olsztyn.pl/xxxiii-edycja-konkursu-moj-las/

Konkurs Mój Las

Jednym z projektów z zakresu edukacji ekologicznej w Jagiellonce jest uczestnictwo w konkursach promujących wiedzę i szacunek do przyrody. Wieloletnią tradycją jest udział młodzieży w Ogólnopolskim Konkursie "Mój Las".

W tegorocznej XXXIII edycji konkursu, związanej z napisaniem pracy o charakterze badawczym na temat "Las, który leczy", udział wzięły:

Aleksandra Wojtkielewicz IIc

Amelia Harasim Ib

Obie prace przedstawiają wysokie walory merytoryczne i estetyczne - będą konkurowały o laur zwycięstwa w etapie regionalnym a może nawet centralnym.
Życzymy powodzenia.

Akcja zbierania kasztanów i żołędzi

Od września do października 2019 r. uczniowie Jagiellonki (głównie z klas Ia i Ib), we współpracy z Wojskowym Kołem Łowieckim "Jeleń" w Lidzbarku Warmińskim, brali udział w corocznej zbiórce nasion kasztanowca i dębu.

Kasztany i żołędzie, podczas zimowych chłodów, stanowią najlepsze źródło pokarmu dla leśnych zwierząt. Kasztany to przysmak danieli, natomiast z żołędzi skorzystają dziki, sarny i daniele.

Podczas trwania akcji zebraliśmy około 50 kg kasztanów i żołędzi, które przekazaliśmy panu Markowi Gajosowi z koła łowieckiego.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji.

Sprzątanie Świata 2019

"Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy"

Nasza szkoła uczestniczyła w kolejnej edycji akcji "Sprzątanie Świata - Polska 2019". 20 września uczniowie klasy IIc we współpracy z leśniczymi z Nadleśnictwa Wichrowo oczyścili las w okolicy ul. Grunwaldzkiej. Śmieci było niestety bardzo dużo. Mamy nadzieję, że wspólne sprzątanie naszego otoczenia przyczyni się do wykształcenia postawy świadomego konsumenta, niewytwarzającego niepotrzebnych odpadów i szanującego środowisko naturalne.

Sprzątanie świata to wydarzenie, które powstało w 1989 roku (w Polsce od 1994). Jego celem jest posprzątanie zaśmieconych miejsc publicznych (parków, lasów, skwerów, ulic, itd.). W akcję zaangażowani są przede wszystkim uczniowie.Sprzątanie Świata odbywa się w 3. weekend września.

Sprzątanie Świata 2019 - Obrazek 1