Dnia 12.12.2014r. uczniowie klas drugich wzięli udział w programie profilaktycznym „Odlot” opracowanego w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Program miał na celu wzmocnienie wśród młodzieży postaw niechętnych wobec używania środków odurzających. Jest to profilaktyka przeciw narkomanii podjęta poprzez prowadzenie otwartej rozmowy o środkach odurzających (przełamanie tabu), przekazanie ogólnych informacji o ich typie i specyfice działania, przekazanie wiedzy o bezpośrednich zagrożeniach związanych z odurzaniem się, zwrócenie uwagi na umiejętność odmawiania w kontaktach z rówieśnikami oraz poznanie niebezpieczeństw. Spotkanie prowadziła pani Elżbieta Górecka z Ośrodka Profilaktyki i Edukacji „Lider” - profilaktyk, edukator, trener. M.F.
O d l o t
XLI Olimpiada Geograficzna
Komitet Okręgowy Olimpiady Geograficznej poinformował, że w wyniku weryfikacji prac pisemnych przeprowadzonej przez Komitet Główny Olimpiady Geograficznej w Warszawie do II etapu XLI Olimpiady Geograficznej zostali zakwalifikowani następujący uczniowie:
1. Paulina Motylewska kl. III b
2. Łukasz Karczewski kl. III b
3. Tomasz Necio kl. III b
4. Radosław Szukiewicz kl. III b.Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Tak, POMAGAM - wolontariat w Jagiellonce
W dniach 12 i 13 grudnia 2014 roku 30 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Siódmej Zbiórce Żywności Caritas pod hasłem: "Tak, POMAGAM!" Akcja została przeprowadzona w placówkach handlowych naszego miasta. Wolontariusze zbierali artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu, z których najuboższe rodziny i placówki Caritas przygotują świąteczne posiłki i paczki.
XXV Olimpiada Teologii Katolickiej
Dnia 4 grudnia w naszej szkole odbył się szkolny etap Olimpiady Teologii Katolickiej pod hasłem "Sakramenty uzdrowienia i ich rola w życiu Kościoła". Wzięło w niej udział 10 uczniów. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się 3 uczennice:
Sylwia Lipkiewicz IIb
Justyna Szałkowska IIc
Marta Dadura IIc
Finał wojewódzki odbędzie się w marcu w Olszynie. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!!!
Mikołajki
5 grudnia w naszej szkole rozległ się dźwięk dzwonka zapowiadający przybycie tajemniczego gościa. Już od trzeciej lekcji można było przekonać się, że był to nikt inny, jak sam Święty Mikołaj w otoczeniu śnieżynek oraz innych barwnych postaci. W szkole odbył się również świąteczny quiz, który wygrała klasa III C. Każdy z uczniów otrzymał po drobnej, słodkiej niespodziance, a także mógł sobie zrobić zdjęcie z Mikołajem. Dodatkowo odbyła się akcja charytatywna na rzecz domów dziecka oraz poczta mikołajkowa, a przerwy umilały świąteczne piosenki rozlegające się z głośników radia.Pożegnany przez organizującą przedsięwzięcie klasę IIIA Mikołaj już zapowiedział, że pojawi się za rok. Lecz co ze sobą przyniesie następnym razem?
Natalia Sienkiewicz
Bilet do Warszawy
Uczniowie lidzbarskich szkół średnich mogli już po raz trzeci odwiedzić warszawski Teatr Komedia. Coroczny wyjazd oczekiwany jest przez wszystkich z wielką niecierpliwością. Wszyscy zdążyliśmy się już przyzwyczaić do niesamowitych wrażeń i przede wszystkim nieustających wybuchów śmiechu. I w tym roku nie zawiedliśmy się.Spektakl „Jak na wulkanie” przypomina prawdziwą komedię omyłek, pełną intryg i konspiracji. Historia wciąga widza od pierwszej chwili, a żarty słowne i sytuacyjne wywołują prawdziwe salwy śmiechu. Uzupełniając to wszystko wspaniałą grą aktorską: Grażyny Wolszczak, Mirosława Baki, Roberta Rozmusa czy Przemysława Sadowskiego mamy gwarancję dobrej zabawy. Jednak na taką przyjemność trzeba wcześniej „zapracować”. Uczestnicy wycieczki to laureaci konkursu "To nie jest bilet w jedną stronę – droga bez uzależnień", organizowanego przez Miejską Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lidzbarku Warmińskim. Na długo pozostaną w naszej pamięci zaskakujące zwroty akcji i nieoczekiwany finał sztuki. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie już za rok!
Joanna Bakierzyńska
Szkolny konkurs z języka rosyjskiego - wyniki
Szkolny konkurs języka rosyjskiego odbył się 19 lutego 2015r. Wzięło w nim udział 9 osób. A oto wyniki :
I miejsce - Ewa Pelc
II miejsce - Mateusz Orłowski
III miejsce - Paweł Domaszczyński i Natalia Szczerbik.Zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy.
Małgorzata Pałka - nauczyciel języka rosyjskiego
Dzień czerwonej wstążki
Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 1 grudnia obchodzony jest rokrocznie jako Światowy Dzień Walki z AIDS. Nasza szkoła włączyła się w obchody tego dnia poprzez działania profilaktyczne pod hasłem „Nie daj szansy AIDS”. Uczennica klasy III a – Natalia Sienkiewicz - przygotowała materiały informacyjne dotyczące faktów i mitów dotyczących tej choroby, które umieszczone zostały w różnych miejscach w szkole. Pojawiły się również charakterystyczne czerwone wstążki będące symbolem solidarności z zakażonymi HIV i chorymi na AIDS.
W tym dniu został przeprowadzony „Szkolny Konkurs Wiedzy o AIDS”. Wzięło w nim udział 43 uczniów. Maksymalnie można było zdobyć 21 punktów.
Komisja konkursowa przyznała następujące wyróżnienia:
I miejsce ( ocena cząstkowa z biologii: celująca) – Martyna Kępińska kl Ia.
II miejsce (ocena cząstkowa z biologii: celująca) – Małgorzata Hermanowicz kl II c, Sandra Dybowska kl II c, Eliza Malinowska kl II a,Ewa Tkaczuk kl II a, Patrycja Belka kl III c.
Wyróżnienia (ocena cząstkowa z biologii: bardzo dobra ) otrzymali uczniowie: Dominika Gromek kl IIc, Julitta Czajkowska kl II c, Sylwia Zachłowska kl II c, Karolina Gieryszewska kl II a, Magdalena Kierul kl I a, Agata Graczyk kl III c, Anna Ciesielska kl I a, Magdalena Hryniewicz kl I b, Natalia Moroz kl I b.
Konkurs z języka angielskiego - wyniki
W konkursie na najciekawszy list po angielsku do Świętego Mikołaja pierwsze miejsce zdobyła Paulina Motylewska z klasy IIIB - gratulacje!
Wyróżnienia otrzymują:
Anita Gromala, klasa IIC,
Katarzyna Stankiewicz, klasa IA,
Sylwia Konopielko, klasa IIIC,
Krzysztof Wiśniewski, klasa IIIB.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Nagrody zostaną wręczone na najbliższym apelu.
Konkurs translatologiczny
W poniedziałek, 1.12.2014r. w naszej szkole odbył się konkurs translatologiczny, w którym udział wzięło siedemnastu uzdolnionych językowo uczniów z klas trzecich. Konkurs polegał na przetłumaczeniu z języka angielskiego na język polski jednej strony tekstu na poziomie C1. Uczestnicy mogli używać tylko słowników papierowych.
Pierwsze miejsce zajęła Karina Łukiańczyk z klasy IIIA. Wyróżnienia otrzymały trzy osoby: Agata Golon (IIIA), Martyna Miller (IIIC) i Tomasz Necio (IIIB).
Wszystkie prace były przetłumaczone na bardzo wysokim poziomie. Nagrody zostaną wręczone na najbliższym apelu. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
"Swoi i obcy"? Udział w projekcie Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie
Grupa uczniów obecnej klasy III a już przed wakacjami zdecydowała się przystąpić do projektu Ośrodka Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie. Projekt był zatytułowany "Swoi i obcy? Jak powstawały miasta - początki osadnictwa miejskiego w Prusach". W jego ramach Piotr Bednarek i Natalia Sienkiewicz pod kierunkiem p. Sławomira Skowronka przygotowali na bazie otrzymanych materiałów i własnych lektur prezentację na temat "Rozwój przestrzenny Lidzbarka Warmińskiego do końca XV wieku. Wybrane zagadnienia". Została ona publicznie przedstawiona 20 listopada 2014 r. podczas stanowiącej finał projektu konferencji naukowej przeprowadzonej na terenie OBN z udziałem pracowników tej placówki oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Konferencję otworzył dyrektor OBN prof. dr hab. S. Achremczyk. Po trzech wykładach historycznych (dr A. Dobrosielskiej, dr J. Kiełbika i dr D. Bogdan) został wygłoszony wykład poświęcony dydaktyce nauczania historii regionalnej (dr hab. prof. UW-M I. Lewandowskiej). Potem nastąpiły prezentacje przygotowane przez uczniów dwóch liceów orneckich i gimnazjum w Lubominie (wszystkie dotyczyły historii Ornety i jej zabytków) oraz naszego ZSO - Jagiellonki. Nasza prezentacja uzyskała pochwałę organizatorów zarówno za stronę merytoryczną (ścisłe trzymanie się tematu, zaprezentowanie różnych hipotez na tytułowy temat, ich mocnych i słabych stron), jak i sposób przekazu (żywe słowo ilustrowane mapkami i obrazami, ujęcie w konwencji dziennikarstwa śledczego). Koordynatorzy projektu zamierzają opublikować prezentacje w formie e-booka.
Opracował: S. Skowronek
Promocja zdrowego stylu życia w Jagiellonce
Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lidzbarku Warmińskim w dniu 18 listopada 2014 roku odwiedzili naszą szkolę. Zorganizowali stoisko promocji zdrowia, w którym znajdowały się materiały edukacyjne dotyczące zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, szkodliwości palenia tytoniu i zażywania substancji psychoaktywnych. Udzielano informacji na temat chorób przenoszonych droga płciową, propagowano zapisy europejskiego kodeksu walki z rakiem. Panie Jadwiga Piotrowska i Dorota Grażewicz rozmawiały z uczniami i udzielały porad indywidualnych. Materiały edukacyjne dotyczące poruszanych problemów znajdują się w bibliotece szkolnej. M.F.
Olimpiada Języka Angielskiego
17 listopada w naszej szkole odbył się szkolny etap Olimpiady Języka Angielskiego. Ci, którzy kiedykolwiek zdecydowali się wziąć w niej udział wiedzą najlepiej, jaka jest trudna, dlatego serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy postanowili się z nią zmierzyć.
Najlepszy wynik osiągnął Tomek Necio z klasy IIIb. Tuż za nim uplasowały się Monika Gromadka z klasy IIa i Mirella Wojtczak z klasy IIIa. Nagrody postaramy się wręczyć zwycięzcom na najbliższym apelu.
"Akcja szpik"
13 listopada „Jagiellonkę” odwiedzili pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Głównym celem ich wizyty była rekrutacja potencjalnych dawców szpiku w naszym mieście. Zgłosiło się łącznie 46 osób. Ogromną odwagą i chęcią pomocy wykazali się również nasi trzecioklasiści. Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy są gotowi oddać cząstkę siebie, by uratować komuś życie. P.D.
Olimpiada Biologiczna - sukces uczennic z klasy IIIc
Komitet Okręgowy Olimpiady Biologicznej w Olsztynie informuje, że Anna Skrobut i Maria Zajączkowska uczennice klasy IIIc w wyniku klasyfikacji prowadzonej przez Komitet Główny Olimpiady Biologicznej w Warszawie zostały zakwalifikowane do II etapu XLIV Olipiady Biologicznej. Anna Skrobut zajęła I miejsce w naszym Okręgu, ponadto jej praca została zgłoszona do wyróżnienia. Marysia Zajaczkowska zajęła V miejsce. Tym samym uczennice znalazły się w grupie 17 osób na wysokich pozycjach. Pisemne zawody XLIV Olimpiady Biologicznej odbędą się 24 stycznia. Trzymamy kciuki.
Konkurs etiud teatralnych i filmowych
Po raz szósty w Lidzbarskim Domu Kultury odbył się konkurs etiud teatralnych i filmowych "To nie jest bilet w jedna stronę - droga bez uzależnień" organizowany przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lidzbarku Warmińskim. Do rywalizacji przystąpiły cztery grupy teatralne i pięć zespołów filmowych. Z naszej szkoły udział wzięły dwie grupy teatralne i dwa zespoły filmowe. Nagrodę główną otrzymała grupa "Yolo" (II B w składzie: Sylwia Lipkiewicz, Ada Kamieniecka, Karolina Kozicka, Magdalena Kacprowicz, Jakub Chomej, Paweł Baran, Karol Kraczyna, Maciej Borowicz, Adam Dziadosz, Natalia Cegiełka) za spektakl "Ona i pięć uzależnień", a wyróżnienie grupa z Młodzieżowego Domu Kultury "Senamator" (jako przedstawicielki Jagiellonki wystąpiły Natalia Sienkiewicz, Magdalena Kacprowicz, Sylwia Mieczkowska, Agata Pachulska) za spektakl "Kres Internetu". Wyróżnienie w konkursie na etiudę filmową otrzymała grupa "Delta" (Julia Świder, Agata Stelmachowicz, Monika Gromadka, Martyna Werbicka, Kinga Koziełło, Żaneta Górczyńska, Sylwia Mieczkowska, Karolina Jędrych) za film "Seligia siedem grzechów głównych". Ada Kamieniecka została wyróżniona za grę aktorską. Nagrodzone i wyróżnione grupy pojadą 21.11.2014r do Warszawy do Teatru Komedia na spektakl "Jak na wulkanie". Gratulujemy nagrodzonym!!! M.F.
Apel z okazji święta 11 listopada
W dniu 12 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony 96-ej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Imprezę przygotowała klasa I B. Apel rozpoczął się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie odbył się turniej wiedzy historycznej, w którym udział wzięli przedstawiciele wszystkich klas. Ostatecznie rywalizację wygrała klasa III B. Gratulujemy! Apel zakończył się wspólnym odśpiewaniem "Pierwszej Brygady".
Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską
Młodzież „Jagiellonki” wzięła udział w konferencji „Profilaktyka, a zachowania problemowe dzieci i młodzieży”, która odbyła się 29 października w Lidzbarskim Domu Kultury, a zorganizowana została przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Gościem specjalnym spotkania była sędzia Anna Maria Wesołowska, która jest prawnikiem z ogromnym doświadczeniem. Od około 30 lat orzeka w sprawach karnych, także tych dotyczących przestępczości zorganizowanej. Od lat zajmuje się propagowaniem prawa wśród młodzieży i rodziców.
Podczas spotkania z młodzieżą mówiła, między innymi, o takich przestępstwach jak: cyberprzemoc, stalking, czy grooming. Opowiadała też prawdziwe historie młodych ludzi uwikłanych, często nieświadomie, w różne formy przestępczści. Wspominała o tym, jak łatwo jest paść ofiarą, ale też o tym, jak łatwo można się stać przestępcą, gdyż nieznajomość prawa nie wyklucza odpowiedzialności.
Gratulujemy siatkarzom!
30 października w Ornecie nasi siatkarze w składzie: Paweł Domaszczyński, Mateusz Stankiewicz, Maciej Weryk, Radosław Szukiewicz, Piotr Patecki, Szymon Sokołowski, Rafał Gudaniec, Bartosz Jankowski, Szymon Szewczyk, Norbert Topczewski, Filip Kołodziejczak, stanęli do pojedynku o Mistrzostwo Powiatu Lidzbarskiego w Piłce Siatkowej Szkół Ponadgminazjalnych. W Mistrzostawch oprócz Jagiellonki walczyły drużyny ZSZ Lidzbark Warmiński, ZSiPO Lidzbark Warmiński oraz ZSZ CKU Orneta. Pierwszym przeciwnikiem naszych zawodników była drużyna ZSiPO W Lidzbarku Warmińskim, która została pokonana wynikiem 2:1. W drugim meczu nasi siatkarze zmierzyli się z ZSZ CKU w Ornecie wygrywając 2:0. Ostatecznie przegrywając w tie-breaku z zawodnikami ZSZ Lidzbark Warmiński nasza drużyna zdobyła II miejsce i zakwalifikowała się do Mistrzostw Rejonu w Piłce Siatkowej. Gratulujemy!
Patrycja Dzierżanowska, III B
Zaduszki
"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci". Ten cytat z wiersza W. Szymborskiej jest tytułem wystawy szkolnej upamiętniającej zmarlych nauczycieli naszej szkoły. Tradycyjnie, jak co roku, uczniowie wraz z wychowawcami odwiedzili groby zmarłych nauczycieli Jagiellonki oraz zapalili symboliczne znicze. Był to czas poświęcony refleksji i wspomnieniu osób, często wybitnych pedagogów, tworzących historię naszej szkoły.
Archiwum