W czwartek 25 lutego 2016 r. uczniowie klas trzecich wzięli udział w spotkaniu z mł. kpt. Tomaszem Gowkielewiczem pracownikiem Komendy Powiatowej Straży Pożarnej. Podczas sezonu grzewczego wzrasta niebezpieczeństwo zatrucia czadem. Każdego roku strażacy proszą o wzmożoną czujność i przestrzegają przed niebezpieczeństwem.
Główne przyczyny zatruć to nieodpowiednia wentylacja w pomieszczeniach mieszkalnych, a zwłaszcza w łazienkach. Nazwa „cichy zabójca” nie jest przypadkowa. Tlenek węgla to gaz bardzo toksyczny i bezwonny, dlatego niemożliwe jest wcześniejsze jego wykrycie bez odpowiednich urządzeń. Łączy się z hemoglobiną krwi, uniemożliwiając przyłączanie przez nią tlenu. Pan Gowkielewicz, wskazując niebezpieczne skutki zatrucia tlenkiem węgla, pokazał nam czujnik czadu, który można zakupić i zamontować w domu. To tylko 50 zł, a może uratować nasze życie. Prowadzący udzielił także praktycznych rad na temat nagłej ewakuacji i zachowania w przypadku zatrucia. Podczas spotkania młodszy aspirant Damian Stankiewicz przypomniał, jak należy udzielać pierwszej pomocy i przede wszystkim nie tracić głowy.
Nasz gość przekazał również informacje na temat zawodu strażaka. Wszyscy zgadzamy się co do tego, że jest to zawód wielkiego zaufania społecznego, dlatego warto zachęcać młodzież do podjęcia nauki w szkołach pożarnictwa. Prowadzący omówił zasady rekrutacji oraz system pracy. Poinformował także, że strażacy są organizatorami wielu akcji, m.in. krwiodawstwa. Osoby chętne do oddania krwi mogły to zrobić 1 marca 2016r. Spotkanie uświadomiło nam, że każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji znajdujących się w mieszkaniach urządzeń i instalacji grzewczych. Uważajmy zatem na tego „cichego zabójcę”.