Konkurs BATERIADA 2016
"Zbieramy zużyte baterie i elektrosprzęt"
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Lidzbarku Warmińskim (ul. Krasickiego 4) ogłasza zbiórkę tzw. elektrośmieci, czyli zużytych baterii oraz urządzeń działających na baterie lub prąd elektryczny.
Punkt zbiórki elektrośmieci (szatnia liceum) czynny do końca roku szkolnego 2015/2016 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00*.
*Szkoła nie świadczy usług w zakresie przewozu/rozładunku elektrośmieci.
UWAGA 1:
Wszelkie nasze działania mają na celu:
- ochronę środowiska przed zalewem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który porzucony i nie poddany recyklingowi staje się zagrożeniem dla zdrowia i życia organizmów,
- promowanie przedsiębiorczości i zachowań ekologicznych młodzieży licealnej,
- wzbogacanie zasobów dydaktycznych szkoły.
Członkowie Szkolnego Koła LOP przy Zespole Szkół Ogólnokształcących są szkolnymi koordynatorami konkursu.
UWAGA 2:
Elektrośmieci zawierają liczne szkodliwe substancje, które po wydostaniu się z uszkodzonych urządzeń przenikają do gleby. Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie.
Dlatego tak ważne jest oddanie elektrośmieci do specjalnych punktów zbierania, dzięki czemu zostaną one poddane procesom odzysku, recyklingu, a szkodliwe substancje zostaną unieszkodliwione.
Szkoła uczestniczy w ogólnopolskim konkursie z firmą REMONDIS - zebrane elektośmieci przeliczane są na punkty, za które otrzymamy nagrody w postaci pomocy naukowych.
( www.ekoszkoly.pl oraz www.zbierajzklasa.pl).
UWAGA 3:
Elektrośmieci - to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych np. lodówka, pralka, TV/monitor, LCD, komputer, odkurzacz, toster, waga, klawiatura, drukarka, telefon, kamera, odbiornik radiowy, wiertaka, gra video, suszarka, młynek do kawy, mikrofalówka, zabawka elektryczna. Sprzęt kompletny, nie zdemontowany. Z wyłączeniem zużytych źródeł światła.
UWAGA 4:
Co znajduje się w elektrośmieciach?:
Rtęć – zawarta jest w niektórych świetlówkach. Jeśli trafi do zbiorników wodnych, a później przeniknie do mózgu człowieka, czy zwierząt, może spowodować zaburzenia wzorku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania.
Związki bromu – stosowane są w komputerach. Po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.
Kadm – zawarty w bateriach urządzeń elektrycznych zaburza czynności nerek, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia, powodując deformację szkieletu i zaburza funkcje rozrodcze.
PCB – (bifenyle) pełnią w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące, po dostaniu się do wód gruntowych przenikają do gleby i atmosfery, a następnie do tkanki tłuszczowej ludzi i zwierząt. Powoduje min. uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne a także opóźnienia w rozwoju niemowląt.
R-12 – czyli freon. W klimatyzatorach i lodówkach pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od roku 1998 nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak spotykany jest w urządzeniach starszego typu.
Azbest – używany w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych m.in. ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Jest przyczyną wielu chorób np. pylicy azbestowej, raka płuc i nowotworu międzybłoniaka opłucnej
Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody,
telefon szkolny: 89 767 5141