19 kwietnia uczestniczyliśmy w XIII Targach Pracy i Edukacji, które odbyły się w hali sportowej Zespołu Szkół Zawodowych w Lidzbarku Warmińskim. Podczas Targów można było zapoznać się z ofertą lokalnych pracodawców, służb mundurowych i szkół średnich z terenu powiatu lidzbarskiego. Delegacja z Jagiellonki, z panem dyrektorem Adamem Brodowskim na czele, przedstawiła prezentację. Udzielane były również informacje na temat szkoły i zasad rekrutacji do klas pierwszych.
TARGI PRACY I EDUKACJI
TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
Miło jest nam poinformować, że w Miejskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej udział wzięli uczniowie naszej szkoły – Igor Bekieszczuk z klasy Id zajął I miejsce oraz Jakub Próchnicki z tej samej klasy zajął II miejsce. Natomiast w Powiatowym Turnieju Wiedzy Pożarniczej Igor Bekieszczuk zajął II miejsce. Gratulujemy i dziękujemy za reprezentowanie szkoły.
Ekologiczne sukcesy Anastazji
15 kwietnia 2023 r. w Olsztynie odbył się finał okręgowy XXXVIII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.
Jagiellonkę godnie reprezentowały trzy uczennice, spośród których Anastazja Zajchowska z klasy 3b uzyskała tytuł laureata i zakwalifikowała się do finału centralnego, który odbędzie się na Mazowszu, w Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim, w dniach 2 czerwca (test pisemny) i 3 czerwca (wypowiedzi ustne).
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
ES
Matematyczne sukcesy Olimpii
29.03.2023 nasza uczennica Olimpia Łokuciejewska z klasy 3B reprezentowała Jagiellonkę na finale konkursu matematycznego First Step To Fields Medal, który odbył się na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. Uzyskała tytuł laureata oraz certyfikat uprawniający do ubiegania się o przyjęcie na pierwszy rok studiów I stopnia w Politechnice Łódzkiej z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego.
Konkurs First Step To Fields Medal, inaczej nazywany Konkursem o Puchar Rektora Politechniki Łódzkiej, jest współorganizowany przez Politechnikę Łódzką i odbywa się corocznie, zachęcając uczniów z całej Polski do pogłębiania zainteresowania matematyką. Składa się z 5 sesji konkursowych przeprowadzanych zdalnie oraz stacjonarnie odbywającego się finału. W tym roku do finału zakwalifikowało się 53 uczniów.Informujemy również, że Olimpia zakończyła swoją tegoroczną przygodę z Olimpiadą Matematyczną na poziomie zawodów II stopnia. W tym roku poziom na zawodach II stopnia był bardzo wysoki. Do finału nie zakwalifikował się żaden z 43 uczestników z województw warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Dotarcie do drugiego etapu jest już więc dużym osiągnięciem, jednakże Olimpia ma możliwość wystartowania w Olimpiadzie Matematycznej jeszcze w następnym roku, co z pewnością uczyni, wykorzystując zdobyte w tym roku doświadczenie.Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Z działalności Aktywnej Jagiellonki
Uczestniczymy, wspieramy, pomagamy…
Po raz kolejny jako Szkolny Klub Wolontariatu „Aktywna Jagiellonka” włączyliśmy się do corocznej akcji - „Ćwiczyć każdy może” - organizowanej przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Lidzbarku Warmińskim.
Wspieraliśmy podopiecznych Ośrodka w ich współzawodnictwie i dobrej zabawie.
Współdzieliliśmy radość i inne emocje.
W zamian dostaliśmy szczery uśmiech, czułość i wdzięczność.
Cała przyjemność po naszej stronie :)
Polecamy się :)
DZIEŃ PATRONA SZKOŁY 23 marca 2023
Patronem naszego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lidzbarku Warmińskim jest od 1966 roku król Kazimierz Jagiellończyk, syn Władysława Jagiełły – protoplasty dynastii Jagiellonów. Pierwszy sztandar z wizerunkiem patrona szkoła otrzymała 28 stycznia 1967 roku. Pomysłodawcą patronatu był śp. mgr Edmund Truszczyński (nauczyciel historii i wos, później zastępca dyrektora i dyrektor szkoły). Stąd wzięła się potoczna, być może nieco pompatyczna, ale z biegiem czasu zaakceptowana i powszechnie rozpoznawalna nazwa szkoły: lidzbarska „Jagiellonka”. Dlaczego akurat taki patronat? Z tego samego powodu, dla którego w lidzbarskim zamku umieszczono popiersie króla Kazimierza IV i kopię aktu pokoju toruńskiego z 1466 roku, kończącego zwycięstwem trzynastoletnią wojnę toczoną wspólnymi siłami Królestwa Polskiego i Stanów Pruskich[1] przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu. Na mocy tego traktatu Polska odzyskała Pomorze Gdańskie, ziemię chełmińską i michałowską, a uzyskała rejon Malborka i Elbląga oraz obszar domeny biskupa Warmii (w tym nasze miasto). Od roku 1466 po I rozbiór w 1772 roku Warmia i Lidzbark/Heilsberg żywo uczestniczyły w życiu politycznym, ekonomicznym i kulturalnym Królestwa i Rzeczypospolitej, czego dowiedli m.in. tacy wybitni ludzie jak Mikołaj Kopernik czy Ignacy Krasicki (który mimo zaboru pruskiego nadal żył i tworzył na Warmii do 1795 roku).
W naszej szkole Dzień Patrona nie był świętowany regularnie, jednak od czasu do czasu go organizowano. Obchody przybierały różne formy i były urządzane w różnych terminach. Jedne obchodzono w marcu (data początku wojny trzynastoletniej i ogłoszenia inkorporacji tj. wcielenia Prus do Polski), inne w październiku (data zawarcia traktatu toruńskiego w 1466 roku). Wśród wydarzeń zachodzących w Dniu Patrona pojawiały się: uroczyste apele i zawieszanie flagi przy portrecie Patrona (wykonawca portretu i galerii Jagiellonów: śp. mgr Michał Achrem, nauczyciel geografii i dyrektor), quizy wiedzy o Patronie, prelekcje i prezentacje na tematy związane z Patronem i jego rodem (ciekawe a nawet sensacyjne wątki), turnieje „na wesoło”, emitowanie przez radiowęzeł muzyki średniowiecznej i renesansowej. Na potrzeby quizów dr Sławomir Skowronek (nauczyciel historii i wos) opracował kompendium „100 pytań i odpowiedzi o Kazimierzu Jagiellończyku” dostępne na stronie internetowej szkoły.
W ostatnich latach z inicjatywy mgr Anny Kużmowicz została ustanowiona Nagroda Jagiellończyka w postaci okazałej i gustownej metalowej statuetki. Jest nadawana obecnym i dawnym absolwentom lidzbarskiej „Jagiellonki”, którzy wyróżnili się szczególnymi osiągnięciami zachowując zarazem związki ze szkołą i miastem. Kryteria są wyśrubowane, zatem Nagroda Jagiellończyka nie jest przyznawana co rok, tylko w przypadku zgłoszenia konkretnych zasług i ich udokumentowania.
Przygotowanie szkolnego Dnia Patrona przypada klasie, która w danym roku szkolnym wylosuje tę imprezę. W bieżącym roku organizatorem była klasa II b (wych. mgr Inga Markiewicz, nauczycielka matematyki). Wybrano formułę festynu odbywającego się na auli szkolnej z udziałem wszystkich klas. Konkurencje i quizy przygotowano zarówno w formie zabawowo – ruchowej, jak i merytorycznej, z użyciem technologii elektronicznej. Rozstrzygało jury w składzie: dyrektor ZSO mgr Adam Brodowski (polonista), dr Sławomir Skowronek (historyk) i Andżelika Mościanica (uczennica klasy II b). I, II i III miejsce w punktacji ogólnej zdobyły klasy IIIa, IC i IIIb. Na zakończenie festynu zwycięskie klasy otrzymały słodkie nagrody, w tym specjalnie przygotowane cukierki „krówki” w opakowaniach zdobionych grafiką nawiązującą do naszej szkoły.
Opracowanie: dr Sławomir Skowronek
[1] Przedstawicielstwo rozmaitego pochodzenia (polskiego, niemieckiego, pruskiego i in.) szlachty i mieszczan państwa krzyżackiego zorganizowanych w tzw. Związek Pruski (oryg. Land und Städte), opozycyjny wobec polityki podatkowej i zagranicznej Zakonu Krzyżackiego.
Konkurs Wiedzy o Irlandii
17 marca, w Dniu Świętego Patryka - patrona Irlandii, odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Irlandii i św. Patryku. W konkursie wzięło udział 22 uczniów klas I-IV.
Najlepsze wyniki, a co za tym idzie – nagrody książkowe i dyplomy, otrzymali:
Jagoda Leonowicz, kl. Ia - I miejsce
Julia Worobiec, kl. IVb - II miejsce
Angelika Komarowska, kl.IIIb - III miejsce.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a wygranym gratulujemy zwycięstwa!
Organizatorem konkursu był mgr Zbigniew Cier.
Kangur matematyczny
16 marca 2023 r. w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs KANGUR MATEMATYCZNY, w którym wzięło udział pięcioro uczniów Jagiellonki z klas Ic, Id, IIb i IIIb.
Konkurs wywodzi się z Australii i odbywa się co roku w trzeci czwartek marca. Uczestniczy w nim ok. 30 krajów z różnych kontynentów. Jego celem jest popularyzacja matematyki. Główną umiejętnością badaną przez Kangura jest umiejętność logicznego myślenia.
Spotkanie z policjantami
14.03.2023 r. policjanci z lidzbarskiej Komendy Powiatowej Policji - aspirant Łukasz Czerniewski i aspirant Dariusz Sadowski – spotkali się z uczniami klas pierwszych, podczas którego przekazali informacje na temat odpowiedzialności karnej oraz o zagrożeniach wynikających z ciągle rozwijającego się świata wirtualnego. Przestrzegali uczniów przed wyśmiewaniem, czy obrażaniem innych za pomocą środków masowego przekazu wyjaśniając, że w Internecie nikt nie jest anonimowy, a zamieszczane przez nas treści mogą zostać łatwo skopiowane i wykorzystywane przez inne osoby. Policjanci poinformowali uczniów o konsekwencjach hejtu w Internecie, w tym odpowiedzialności karnej. Udzielili wskazówek, gdzie szukać pomocy w sytuacji stania się ofiarą takiego zachowania. Radzili uczniom, aby o wszelkich spostrzeżeniach związanych z zagrożeniami w Internecie dzielić się ze swoimi rodzicami, nauczycielami, pedagogiem. Przestrzegali młodych użytkowników wirtualnego świata przed działającymi w sieci przestępcami i apelowali o rozsądne oraz odpowiedzialne korzystanie z dobrodziejstw Internetu. Uczniowie otrzymali od policjantów cenną wiedzę, która z pewnością przyda się na etapie wkraczania w dorosłość.
Spotkanie odbyło się w ramach działań wychowawczo-profilaktycznych.
Archiwum
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie