W dzisiejszych czasach często mamy poczucie, że wszystkie wartości ulegają rozkładowi, ludzie żyją w pośpiechu, nie radzą sobie z problemami i samotnością, młodzi ludzie ulegają presji rówieśniczej. Wynikiem tego może być sięganie po środki psychoaktywne, takie jak narkotyki, alkohol, dopalacze, leki. Nasza szkoła stara się temu zapobiegać i pomagać uczniom w rozwiązywaniu problemu poprzez organizację spotkań ze specjalistami.

24 października klasy pierwsze wzięły udział w programie profilaktycznym „Odlot” . Zajęcia prowadziła pani profilaktyk Elżbieta Górecka, która uświadomiła nam, jakie szkodliwe substancje zawierają środki psychoaktywne i jaki wpływ mają na nasze życie.
5 listopada część naszych uczniów wybrała się do Lidzbarskiego Domu Kultury na spotkanie z panią nadkomisarz Komendy Głównej Policji Lidią Woć, która na co dzień pracuje z uzależnionymi młodymi osobami. Tematem spotkania były przyczyny i skutki zażywania przez młodzież środków psychoaktywnych. Uczniowie żywo reagowali na przedstawiane zagadnienia, udało się obalić kilka mitów, a trudne zagadnienia związane z uzależnieniami przedstawić jasno i klarownie.
Dzięki tym spotkaniom, młodzież uświadomiła sobie, że lepsze jest życie bez uzależnień, gdyż wychodzenie z nałogu może trwać całe lata. Wymaga od chorego i jego rodziny cierpliwości i konsekwencji. Należy przyjąć do wiadomości, że narkomania, alkoholizm to przewlekła choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć. Dlatego uzależnieni niekiedy wracają do nałogu, który rujnuje im zdrowie i nierzadko prowadzi do tragedii. Wypadają z ról społecznych, mogą mieć konflikty z prawem.
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie przyjęli do serca wszelkie informacje od niezwykłych gości, i nie dadzą się wciągnąć w pułapkę uzależnień.
Luiza Greta Ballo, klasa 1a