W roku szkolnym 2016/2017 stypendium PRM w naszym województwie otrzymało 160 uczniów. Stypendystką z Jagiellonki została Jonata Jaworska. Akty przyznania stypendiów, w imieniu Prezesa Rady Ministrów, we wtorek (15 listopada br.) w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie wręczyli Sławomir Sadowski - Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Wojciech Cybulski - Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty. Na uroczystość wraz ze stypendystami przybyli rodzice, nauczyciele i dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele organów prowadzących szkoły. Wyróżnieni uczniowie zaprezentowali swoje talenty artystyczne, opowiedzieli również o pasjach i zainteresowaniach. Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty Wojciech Cybulski, gratulując uczniom osiągniętych sukcesów, podziękował nauczycielom za pracę, a rodzicom za wspieranie dzieci w realizacji ich marzeń.
Uroczyste wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów (15.11.2016)
15 XI Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej
We wrześniu 2016 r. nasza szkoła zgłosiła Urzedowi Gminy w Lidzbarku Warmińskim gotowość stałej współpracy w sprawowaniu opieki nad zabytkowym cmentarzem z okresu I wojny światowej w Markajmach. Jest to drugi co do wielkości zachowany obiekt tego typu na terenie całych byłych Prus Wschodnich. Pochowano na nim ok. 2700 osób wielu narodowości. Osobą prowadzącą i nadzorującą te działania jest nauczyciel dr Sławomir Skowronek. W ten sposób podjęte zostały po latach dawne działania Koła Historycznego przy SP Nr 1. Urząd Gminy przyjął ofertę współpracy życzliwie. Okazja do realnych działań nadarzyła się 14 listopada b.r., kiedy grupa uczniów LO (z las I a i III a) pomogła przygotować kwaterę brytyjską na Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej obchodzony 15 listopada. Tegoż dnia o godz. 10:40 odbyła się na cmentarzu uroczystość ku czci poległych, z udziałem władz gminy i miasta, przedstawicieli Wojska Polskiego i Armii Brytyjskiej, środowisk kombatanckich i licznie zgromadzonej młodzieży szkolnej (ze szkół gminnych i naszego LO) z pocztami sztandarowymi. Z LO, poza pocztem sztandarowym, udział w uroczystości wzięła grupa rozszerzenia z historii z klasy II a z p. S. Skowronkiem oraz p. Dyrektor. Jako materiał poglądowy na przyszłość zostanie zdeponowana w bibliotece szkolnej kserokopia artykułu p. S. Skowronka z 2009 r. nt. historii cmentarza, opublikowana w Łambinowickim Roczniku Muzealnym, wydawanym przez Centralne Muzeum Jeniectwa Wojennego w Opolu-Łambinowicach.
Sławomir Skowronek
Harcerze z Jagiellonki na obchodach Święta Niepodległości w Warszawie
W dniach 10-11 listopada harcerze z Drużyny Reprezentacyjnej Związku Harcerstwa Polskiego wzięli udział w państwowych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Wśród nich znaleźli się również uczniowie z Jagiellonk. Przedstawiamy listę reprezentantów z naszego liceum:
Szymon Sokołowski
Karolina Chapanionek
Dominika Trubiło
Szymon Wcisło
Paweł Truszczyński
Mateusz Brodowski
Mateusz Zieliński
Michał Kabała
Klaudia Staruch
Jakie pola służby zajmowaliśmy i co robiliśmy w tzw. "wolnym czasie"? Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją: http://lidzbarkwarminski.wm.pl/profil/HufiecOrneta/15332,Harcerze-z-Lidzbarka-Warminskiego-Ornety-i-Lubomina-pod-Grobem-Nieznanego-Zolnierza.htmlMateusz Zieliński, kl. IIIb
Olimpiada Języka Angielskiego
14 listopada b.r. w szkole odbył się pierwszy etap Olimpiady Języka Angielskiego, w którym udział wzięło ośmioro uzdolnionych językowo uczniów z klas drugich i trzecich. Pierwsze miejsce zajęła Jonata Jaworska z klasy IIB, drugie - Agata Powideł z klasy IIIA, a trzecie - Dionizy Domaszczyński z klasy IIA. Gratulujemy!
W Teatrze Komedia
Nagrodą za zwycięstwo w konkursie etiud teatralnych i filmowych „To nie jest bilet w jedną stronę- droga bez uzależnień”, który ufundowała Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych był wyjazd do Teatru Komedia w Warszawie.
Dnia 25.11.2016r. wyjechaliśmy już o godzinie dwunastej, by zdążyć na sztukę pod tytułem „Hotel Westminster”. Po drodze zjedliśmy obiad, a - jak wiadomo - jedzenie poprawia humor, więc jeszcze bardziej zadowoleni zmierzaliśmy do celu.
Na miejsce dotarliśmy wcześniej, więc był czas na delektowanie się ciepłą herbatką w kawiarni nieopodal teatru. Niektórzy mieli tego wieczoru wyjątkowe szczęście i mogli przed spektaklem zrobić kilka zdjęć ze spotkanymi aktorami.W końcu weszliśmy podekscytowani na widownię w oczekiwaniu na dzwonki sygnalizujące rozpoczęcie spektaklu. Nareszcie zaczęło się. Jak zwykle w Teatrze Komedia można było liczyć na dobrą zabawę. Sztuka była niesamowita, mnie osobiście rozbawiła do łez, a inni wspominali o bólu brzucha ze śmiechu. Dobra zabawa to nie wszystko. Na uwagę zasługiwała ponadto znakomita obsada i rewelacyjna gra aktorska. Niestety czas spędzony na doskonałej zabawie mija szczególnie szybko, aż żal było już wracać. Jednak w drodze powrotnej nie zabrakło śpiewów, ciekawych tematów i zadań.
Myślę, że wycieczka była naprawdę wspaniała. Zachęcam do brania udziału w etiudach, a jeśli chodzi o spektakl - polecam obejrzećGabriela Walicka
Magiczna podróż po zaborach
Jak co roku jedna z klas Jagiellonki stanęła przed dylematem jak uczcić Dzień Niepodległości. W tym roku przygotowaniami do obchodów święta zajęła się klasa I a. Wychodząc z założenia, że za mundurem panny sznurem męska część klasy powzięła decyzję o założeniu mundurów wpisujących się w epokę. Tak zrodził się koncept przybliżenia młodzieży wydarzeń związanych z rozbiorami poprzez przygotowanie trzech sal odpowiadających trzem zaborcom i wpisanie się w klimat tamtych czasów poprzez stroje, rekwizyty i wykłady.
Prelegenci przygotowali prezentacje multimedialne i przyodziani w tematyczne stroje, tudzież mundury, prezentowali poszczególnym klasom sytuację ziem polskich w tym trudnym dla naszej ojczyzny czasie. Wiedzę zdobytą podczas lekcji można było sprawdzić w części końcowej całego projektu. Zwieńczeniem oryginalnej podróży w czasie był apel i konkurs wiedzy na temat genezy i następstw zaborów. Zwycięska drużyna reprezentowana przez uczniów klasy III a otrzymała puchar i symboliczne rozetki własnoręcznie wykonane przez organizatorów. Mamy nadzieję, że przedsięwzięcie trafiło w gusta zarówno nauczycieli jak i uczniów. Tak wspólnie uczczony Dzień Niepodległości zakończyliśmy hasłem: słowo patriota nigdy nie będzie passe.
Polska droga do niepodległości – szkolny konkurs historyczny
Pomysłodawcą konkursu i autorem pytań testu sprawdzającego wiedzę był uczeń klasy maturalnej Piotr Maliszewski Opiekę merytoryczną nad konkursem sprawował nauczyciel historii pan Sławomir Skowronek. W szranki stanęło dziewięcioro śmiałków z klas I-III.
Wiedzą z historii Polski okresu zaborów w sposób szczególny wykazali się uczniowie klas pierwszych:
Dariusz Popinigo, Ia - I miejsce
Gabriela Walicka, Ic - II miejsce
Adam Boguszewski, Ib - III miejsce
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
Duże wyrazy uznania należą się Piotrowi Maliszewskiemu za profesjonalne zredagowanie testu oraz organizację całego przedsięwzięcia.
Olimpiada Języka Niemieckiego
4 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w etapie szkolnym 40 Olimpiady Języka Niemieckiego. Całej trójce życzymy zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady.
Mistrzostwa Powiatu w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców
W dniach 3 - 4 XI 2016 r. w ZSiPO w Lidzbarku Warm. odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców. Reprezentacja dziewcząt zajęła III, a chłopców II miejsce awansując tym samym do Mistrzostw Rejonu.
Reprezentacja dziewcząt w składzie:
1) Madej Weronika - II a - kapitan
2) Prokopczyk Karolina - II a
3) Piotrowicz Joanna - II a
4) Dudek Karolina - II a
5) Koperska Agnieszka - II a
6) Sawicka Anita - II a
7) Czabaj Natalia - I a
8) Pastusiak Kinga - I b
Reprezentacja chłopców w składzie:
1) Sokołowski Szymon - III b - kapitan
2) Topczewski Norbert - III b
3) Kabała Michał - III b
4) Zawadzki Artur - III b
5) Trubiło Łukasz - III b
6) Szczepański Mariusz - II b
7) Żuk Cezary - II a
8) Szydlik Sebastian - II b
Życzymy powodzenia w kolejnych rozgrywkach!
Anna Kuźmowicz
Zdjęcia: Natalia Wiśniowska, klasa IIIb
Olimpiada Wiedzy o Rodzinie
3.11.2016r. odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Rodzinie. W etapie szkolnym wzięło udział 8 uczniów, którzy tworzyli dwuosobowe grupy. Uczestnicy olimpiady musieli zmierzyć się m.in. z takimi tematami jak: pokrewieństwo w zależności od linii, warunki zawarcia małżeństwa, rozwód, separacja, znajomość prawa kanonicznego, przysposobienie dziecka w rodzinie.
Zwycięzcą w Jagiellonce okazał się zespół w składzie: Luiza Ballo & Mateusz Markiewicz.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy chociażby z uwagi na to, że pytania zawartę w teście nie należały do najłatwiejszych. Uczniów do konkursu przygotowała pani Marzenna Fenkanin, której serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas.Mateusz Zieliński, kl. IIIb
Pomagam - prezentacja Joannitów
W naszej szkole odbyła się prezentacja zasad udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach zagrażających życiu. W roli głównej wystąpili absolwenci Jagiellonki – Lena Wolańska i Ariel Stysiak, którzy są członkami Stowarzyszenia Joannici Dzieło Pomocy. Spotkanie o charakterze promującym miało również zachęcić młodszych kolegów i koleżanki do udziału w szkoleniach i działaniach Stowarzyszenia, którego celem nadrzędnym jest niesienie pomocy innym.
Rubin - konkurs na temat donacji i transplantacji
21.10.2016 r. uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Donacji i Transplantacji w Bartoszycach. Pojechaliśmy na zaproszenie Stowarzyszenia Rubin. Wzięliśmy udział w konkursie „Darem serca ratujesz życie”, który składał się z 2 części - formy artystycznej oraz quizu z zakresu udzielania pierwszej pomocy, honorowego krwiodawstwa, transplantacji. Zespół w składzie: Katarzyna Kierzkowska-Łatacz, Aleksandra Kondratowicz, Wernika Madej, Joanna Piotrowicz, Karolina Prokopczyk, Anita Sawicka, Nadia Serwach, Dominika Trubiło zajął III miejsce – serdecznie gratulujemy. Dziewczyny otrzymały drobne upominki, a dla szkoły zdobyły piłki do gry w siatkówkę. Wszystkie szkoły otrzymały nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Bartoszycach, Urząd Miasta w Bartoszycach, Urząd Gminy w Bartoszycach oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie i Białymstoku.
W. Madej podczas konkursu
Czwartek z Humanistyką
20 października grupa uczniów z Jagiellonki (wraz z opiekunami), wybrała się na wycieczkę do Olsztyna. W jej programie znalazło się zwiedzanie Biblioteki Głównej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (jako przewodnik wystąpiła pani Dominika Donderowicz) oraz udział w wykładach z cyklu „Czwartki z Humanistyką”. Tematyka zajęć była bardzo różnorodna. Poszerzyliśmy swoją wiedzę z historii Stanów Zjednoczonych w okresie prezydentury J.F. Kennedy’ego, poznaliśmy malarzy awangardy rosyjskiej. Wykład z historii przeniósł nas w czasy kampanii wrześniowej 1939r. Z kolei na wykładzie z filozofii zastanawialiśmy się jaki będzie człowiek przyszłości. Na koniec wzięliśmy udział w warsztatach dziennikarskich (redagowanie komunikatów radiowych, emisja głosu). Na podstawie reakcji i entuzjastycznych opinii uczniów można wysnuć wniosek, że wycieczka była udana. Miła atmosfera sprzyjała wymianie myśli. Młodzież wyraziła chęć udziału w następnych wykładach pracowników olsztyńskiej humanistyki. Alicja Orłowska
Etap szkolny XLVI Olimpiady Biologicznej
8 października Patrycja Poniewierka z klasy IIIa reprezentowała naszą szkołę na etapie szkolnym Olimpiady Biologicznej.Uczennica rozwiązywała test z zakresu materiału biologii rozszerzonej. Obecnie czekamy na wyniki Komisji Głównej Olimpiady i trzymamy kciuki podczas dalszych etapów konkursu. E.S.
Otrzęsiny
W piątkowy, zimny i deszczowy październikowy dzień w naszej szkole odbyły się otrzęsiny pierwszaków, które zorganizowała klasa II A. Tego dnia klasy pierwsze musiały przebrać się za farmerów. Jury już od rana oceniało pomysłowość strojów pierwszoklasistów. Punktowane były koszule w kratkę, kapelusze, kalosze, ogrodniczki oraz dodatkowe akcesoria, takie jak koszyczki czy siano. Klasą najlepiej przebraną była I A, która dzięki zwycięstwu w tej konkurencji uniknęła napiętnowania wzorem delta na czole. Po piątej lekcji pierwszaki wraz z wychowawcami udali się na aulę, gdzie czekali już na nich starsi koledzy, nauczyciele i szanowne jury składające się z pani dyrektor, pani wicedyrektor i przedstawicielki organizatorów. Oceniano wykonanie stracha na wróble, który musiał przypominać swoim wyglądem patrona naszej szkoły - Kazimierza Jagiellończyka. Najlepiej z tego zadania wywiązała się klasa I C. Później zaczęły się coraz ciekawsze konkurencje, takie jak ubijanie śmietany, udawanie konia i jeźdźca, rzucanie kaloszem do kosza czy taniec klasowego przystojniaka z wychowawczynią. Zabawie towarzyszyły niezwykłe emocje i swojskie rytmy disco polo. Nagrodą za każdą konkurencję była złota cebula. Wygrała klasa, która uzbierała ich najwięcej.
W tym roku najlepsza okazała się klasa I C i to ona w przyszłym roku będzie organizować kolejne otrzęsiny. Nagrodą były również cukierki i dzień bez pytania, co wywołało zrozumiały w tej sytuacji entuzjazm.
Szerokie uśmiechy na twarzach świadczyły o świetnej zabawie i uważam, że otrzęsiny było bardzo dobrze przygotowane.Gabriela Walicka, klasa I C
Akcja "Sprzątanie Świata" po raz kolejny
23 edycja akcji Sprzątanie Świata-Polska 2016 dobiegła końca.
W piątek 22 września 2016 r. jak co roku odbyła się w naszej szkole akcja SPRZĄTANIA ŚWIATA. To już po raz 23 Polska (i 23 raz także nasza szkoła) przystąpiła do międzynarodowej akcji, mającej na celu poprawę świadomości ekologicznej społeczeństwa. Tym razem przyświecało wszystkim hasło: „Podaj dalej... drugie życie odpadów".
Założenia recyklingu (wtórnego wykorzystania odpadów) szkoła realizuje już od wielu lat: zbieramy zużyte baterie i elektrosprzęt. Stawiamy ambitny cel - zebrane punkty w recylkingu pomogą w wyposażeniu szkoły w pomoce dydaktyczne.
Szkolne Koło LOP
Lekcja w Oranżerii
3 października klasa IB uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez Oranżerię Kultury, na których zapoznała się z ofertą edukacyjną i kulturalną tej placówki. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli wystawę "Ślub w Oranżerii" przedstawiającą fragment historii pałacyku Krasickiego oraz zdjęcia mieszkańców naszego miasta z dawnych lat. Zaprezentowany został również profil zbiorów Biblioteki Pedagogicznej. Uczestnicy wycieczki wypowiedzieli się w jakich formach działań Oranżerii chcieliby uczestniczyć realizując równocześnie własne pasje i zainteresowania. Bardzo dziękujemy Oranżerii Kultury za zaproszenie.
Spotkanie z policjantem
Dnia 30.09.2016r. uczniowie klas pierwszych spotkali się z policjantem st. sierżantem Łukaszem Czerniewskim. Tematem rozmowy było przypomnienie zasad odpowiedzialności nieletnich za wykroczenia i przestępstwa. Poruszono również temat bezpieczeństwa na drodze oraz skutków eksperymentowania ze środkami psychoaktywnymi. Cieszy zaangażowanie młodzieży w sprawy, które dotyczą ich zdrowia i bezpieczeństwa. Oby teoria szła w parze z praktyką.
M. Fenkanin
Akcja krwiodawstwa
27 września 2016 roku uczniowie Jagiellonki po raz kolejny wzięli udział w akcji "Młoda krew ratuje życie". Organizatorem przedsięwzięcia jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim. Budująca jest postawa naszej młodzieży, która cyklicznie uczestniczy w tej szczytnej akcji.
Dziękujemy wszystkim dawcom, którzy tego dnia oddając krew przyczynili się do uratowania czyjegoś życia lub zdrowia.
Wycieczka maturzystów do Zakopanego - relacja uczestnika
W dniach 10-17 września dwie klasy z naszego liceum pod kierunkiem pani Ingi Markiewicz wybrały się na wycieczkę na południe Polski. Po całonocnej podróży w niedzielny poranek dotarliśmy do Krakowa, gdzie zwiedzaliśmy między innymi: dziedziniec Wawelu i Krakowski Kazimierz. Kolejnym nowym doświadczeniem dla zdecydowanej większości grupy była wizyta na cmenatrzu żydowskim, gdzie jak można się domyślać, męskiemu gronu spodobał się fakt, iż warunkiem wejścia na teren cmentarza był obowiązek założenia jarmułki, co dało w efekcie powód do zrobienia sobie kilku selfie w tym nakryciu głowy. Po kilku godzinach zwiedzania zatrzymaliśmy się na obiad w restauracji, w której to wspólnie uczciliśmy tortem urodziny naszej koleżanki z klasy. Po kilku godzinach wsiedliśmy ponownie do autokaru, żeby zameldować się w Zakopanem. Zakwaterowaliśmy się w pensjonacie "JanDor", w którym mieliśmy spędzić najbliższy tydzień.
W poniedziałek i we wtorek wybraliśmy się na wędrówki po Tatrach. Nasza grupa zameldowała się w takich miejscach jak: Dolina Pięciu Stawów Polskich, Kopa Kondracka oraz Nosal. Środa zaś należała do tych najwytrwalszych - wyselekcjonowana grupa ruszyła na podbój pasma Czerwonych Wierchów. Nie ominęła nas również wycieczka na Wielką Krokiew, skąd podziwialiśmy panoramę Zakopanego. Nad przebiegiem górskich wędrówek czuwał niezawodny przewodnik górski pan Dariusz Kuruc. Po powrocie z tras każdego dnia uczestnicy zaraz po kolacji wychodzili z opiekunami na Krupówki w celach” rekreacyjno-poznawczych”. Wieczorem w licznym gronie spotykaliśmy się na ognisku. Śpiewaliśmy przy akompaniamencie gitary i dzieliliśmy się jednocześnie doświadczeniami z górskich tras.
Po kilku dniach wymagających wędrówek czwartkowy dzień poświęcony był na bliższe spotkania z tamtejszą kulturą góralską. Odwiedziliśmy izbę tradycji. Słuchaliśmy barwnej gawędy oraz muzyki granej na regionalnych instrumentach. Zostalimy poczęstowani pysznym oscypkiem z żurawiną. Punktem kuliminacyjnym dnia była kąpiel w wodach termalnych "Bukowina". W piątek (ostatni dzień wycieczki) wyruszyliśmy do Oświęcimia, gdzie zwiedzaliśmy Obóz Pamięci Auschwitz-Birkenau. O tym tragicznym w historii ludzkości miejscu opowiadał nam przewodnik - pan Igor Bartosik. W Muzeum spędziliśmy kilka godzin, które na pewno zapadną głęboko w naszej pamięci.
Dziękujemy dyrekcji szkoły za możliwość wyjazdu a także wszystkim opiekunom za wspaniałą organizację i zapewnienie bezpieczeństwa podczas wycieczki. Naszym udziałem były wspaniałe przeżycia . Pozostaną wspomnienia dobrze spędzonego czasu.
autor: Mateusz Zieliński
Archiwum