15 listopada odwiedzili naszą szkołę „terytorialsi”, czyli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie. Nasi goście podczas spotkania z młodzieżą klas maturalnych zachęcali do służby w WOT. Przedstawiona została funkcja tego rodzaju wojska w systemie obronności państwa. Dowiedzieliśmy się również na czym polega służba w obronie terytorialnej i jakie są zasady rekrutacji. Zwrócono uwagę na atrakcyjne formy finansowania aktywności lub stałej służby w WOT, możliwość samorealizacji poprzez rozwój osobisty, podnoszenie kwalifikacji, zdobycie wykształcenia w ramach programów stypendialnych. W wymiarze praktycznym członkowie WOT nabywają również doświadczenia i umiejętności, które mogą wykorzystać w cywilnym życiu zawodowym.
Gościliśmy "terytorialsów"
Spotkanie z policjantem
22.11.2018r. pan Łukasz Czerniewski – policjant z Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim - przeprowadził spotkanie edukacyjne z rodzicami naszych uczniów. Tematem były zagrożenia wynikające z zażywania środków psychoaktywnych, w tym dopalaczy. Wizyta miała charakter prewencyjny, mający na celu zwrócenie uwagi na problemy, na jakie mogą być narażone ich dzieci. Nie było to jednorazowe spotkanie. W ramach zaplanowanych działań profilaktycznych policjant spotka się również z uczniami.
Marzenna Fenkanin
OLimpiada Języka Niemieckiego
9.11.2018 r. odbyła się w naszej szkole Olimpiada Języka Niemieckiego (etap szkolny). W konkursie wzięło udział 7 uczniów z klas pierwszych i trzecich.
Wyniki są następujące:
I miejsce- Wiktoria Mazurek - kl. Ic
II miejsce Natalia Kozłowska - kl. Ia
III miejsce Diana Wyszomierska - kl. IIIcGratulujemy!
Olimpiada Języka Angielskiego
13 listopada w Jagiellonce odbył się szkolny etap 43. Olimpiady Języka Angielskiego, w którym udział wzięło 19 utalentowanych językowo uczniów z klas drugich i trzecich. Pierwsze miejsce w szkole zajął Jan Skrobut z klasy IIB, drugie - Adam Boguszewski z klasy IIIB, a trzecie - Paulina Kellner z klasy IIA. Gratulujemy! Nagrody zostaną wręczone na najbliższym szkolnym apelu.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zachęcamy do udziału w 44. Olimpiadzie Języka Angielskiego za rok.
Wojewódzki Turniej Proobronny
W dniach 9-11 listopada b.r. Wojewódzkie Kuratorium Oświaty, pod patronatem Ministerstw: Edukacji Narodowej i Obrony Narodowej, w kooperacji z Ligą Obrony Kraju i katedrą Wojskozawstwa zorganizowało w Olsztynie Turniej Proobronny z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Rozgrywany był w dwóch kategoriach wiekowych: szkół podstawowych i gimnazjów oraz szkół pnadgimnazjalnych. Uczestników i opiekunów zakwaterowano i zaprowiantowano w internacie Zespołu Szkół Ekonomicznych. Każdą ze szkół reprezentowała trzyosobowa drużyna. „Jagiellonka” wystawiła do turnieju: Michała Brzozowskiego, Dawida Kunickiego i Szymona Nowaka (opiekunem grupy był Sławomir Skowronek, wyróżniony przez premiera RP 9 listopada Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości). Wszystkie konkurencje rozegrano w sobotę 10 listopada. Obejmowały: test z historii Polski XIX i XX wieku oraz marszobieg z mapą, z punktami etapowymi, wymagającymi m.in. znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy; ponadto strzelanie z kbks do tarczy. Nasz zespół był absolutnym debiutantem a konkurencja liczna i doświadczona; mimo to uzyskał w marszobiegu i strzelaniu przeciętne wyniki, zaś w teście historycznym Michał Brzozowski zajął indywidualnie pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Z powodu konieczności powrotu do domów na noc z 10 na 11 listopada, zespół nie wziął udziału w olsztyńskich pokazach wojskowych i przemarszach w niedzielę 11 listopada.
Sławomir Skowronek
Konkurs pieśni patriotycznej
9 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. O godzinie 11.11 zaśpiewaliśmy hymn w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”. Odbył się również konkurs pieśni patriotycznej, w którym rywalizowały wszystkie klasy Jagiellonki.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce – klasa IIIb
II miejsce - klasa – klasa Ia
III miejsce – klasa IIa.
Apel przygotowali uczniowie klasy IIb pod kierunkiem wychowawczyni – pani Alicji Cieciery. Dziękujemy za przybliżenie historii Polski, wrażenia artystyczne i doskonałą organizację.
"To nie jest bilet w jedną stronę... " - konkurs profilaktyczny
Uczniowie Jagiellonki nie zawiedli i po raz kolejny wzięli udział w konkursie profilaktycznym dla szkół ponadgimnazjalnych „To nie jest bilet w jedną stronę – droga bez uzależnień”. Konkurs ten odbył się 8 listopada w Lidzbarskim Domu Kultury. Dwie etiudy teatralne oraz jedną filmową przygotowały zespoły uczniów z klasy IIa, IIb i Ic. Na zdjęciach scenarzyści, filmowcy i aktorzy, czyli nasza kreatywna młodzież.
W kategorii grup teatralnych nagrodę główną (dwie równorzędne) otrzymały zespoły z naszej szkoły: Aurelia Aurita za spektakl "Bomba witaminowa" w składzie: Daria Pikulska, Kinga Zwierzyńska, Oliwia Michalkiewicz, Kludia Górecka, Weronika Kerbaum, Julia Zielińska, Patrycja Żurawska, Błażej Płoski, Daria Tobisz, Patrycja Dąbrowska, oraz Błędne koło za etiudę "Zagrajmy w grę" w składzie: Alicja Oborska, Sara Pieślak, Paulina Jaroczyńska, Aleksandra Wołk, Patrycja Augun, Aleksandra Mądra, Wiktor Prado, Kludia Grobowska, Jakub Wysocki.
Wyróżnienie w konkursie filmowym otrzymała grupa Atile (Karolina Baluch, Aleksandra Traks, Wiktoria Partas, Paulina Kellner, Kamil Kuchta, Gabriel Hanczaruk) za etiudę "Uzależnienie (nie) takie jak inne"
Konkurs prowadzili nasi uczniowie - Wiktoria Parzych i Mateusz Czerniewicz.
Zwycięzcy w nagrodę pojadą 23.11.2018 r. do Warszawy do Teatru Kwadrat na spektakl "Czego nie widać".
Gratulujemy nagrodzonym!!! Brawo dla prowadzących!
Błędne Koło
Atile
Aurelia Aurita
Akcja „Zbieramy kasztany i żołędzie” zakończona!
Od września do końca października 2018 r. uczniowie Jagiellonki (głównie uczniowie klasy IIa i IIb), we współpracy z Wojskowym Kołem Łowieckim "Jeleń" w Lidzbarku Warmińskim, brali udział w corocznej, jesiennej zbiórce nasion kasztanowca i dębu.
Kasztany i żołędzie podczas zimowych chłodów stanowią najlepsze źródło pokarmu dla leśnych mieszkańców. Kasztany to przysmak danieli, natomiast z żołędzi skorzystają dziki, sarny i daniele.
W ciągu trwania akcji młodzież zebrała około 100 kg tej karmy.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji.
Szkolne Koło LOP
Zaduszki
"Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią się im płaci. "
W. Szymborska
Pamiętamy o zmarłych nauczycielach i pozostałych pracownikach Jagiellonki.
W tym roku symboliczne znicze na grobach naszych zmarłych zapalili uczniowie klasy Ia.
Konkurs Recytatorski Poezji św. Jana Pawła II
28 października br. w Lidzbarskim Domu Kultury odbył się koncert galowy podsumowujący tegoroczne Dni Papieskie pod hasłem "Promieniowanie ojcostwa ”. W ramach tych obchodów organizowany był konkurs recytatorski, w którym wzięły udział nasze dwie uczennice: Alicja Oborska z klasy IIa zajęła III miejsce oraz Aleksandra Wojtkielewicz z klasy Ic - II miejsce.
Gratulujemy!
Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłce Siatkowej Dziewczat i Chłopców
Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłce Siatkowej za nami. W rozgrywkach, które odbyły się 30 października br., wzięły udział reprezentacje dziewcząt i chłopców z naszej szkoły. Obydwie drużyny zajęły III miejsce.
Dziękujemy wszystkim zawodniczkom i zawodnikom za godne reprezentowanie szkoły.
Życzymy dalszych sukcesów!
1) Pastusiak Kinga - III b
2) Krywucka Aleksandra - III c
3) Staruch Klaudia - III a
4) Bilkiewicz Katarzyna - II a
5) Watros Agata - II a
6) Kołakowska Julia - II b
7) Żelichowska Maja - II b
8) Pietkiewicz Nicola - II b
9) Mazurek Wiktoria - I c
1) Pawłowski Kamil - III b
2) Kraft Mateusz - III b
3) Wysocki Jakub - II b
4) Niedźwiecki Maksymilian - II b
5) Leszczewski Jacek - II a
6) Kuźmowicz Cezary - I b
7) Kuźniewski Patryk - I b
8) Pikus Patryk - I b
9) Wrotny Przemysław - I b
10) Olszewski Bartosz - II b
Otrzęsiny AD 2018
Otrzęsiny klas pierwszych to stary, szkolny obyczaj sięgający „niepamiętnych” już czasów. Impreza odbywa się raz w roku w najmniej oczekiwanym przez „pierwszaków” momencie. W tym roku „otrząsani” byli przebrani za przedszkolaków. Wydarzenie, które odbyło się 23 października w auli szkolnej, miało charakter zabawy połączonej z „bezwzględną” rywalizacją uczniów klas pierwszych i ich wychowawców o palmę pierwszeństwa w poszczególnych konkurencjach oraz w klasyfikacji końcowej. Ostatecznie pierwszaki zostali włączeni w poczet uczniów Jagiellonki – tym samym przyjmując na siebie wszystkie prawa, przywileje i obowiązki.
Otrzęsiny AD 2018 okazały się świetną zabawą zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Pokazały jak można kulturalnie spędzić czas integrując równocześnie środowisko szkolne.
„W Heilsberskim szpitalu”
22 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marcina Kromera w Lidzbarku Warmińskim odbył się spektakl czytany na podstawie fragmentów książki nauczyciela Jagiellonki – pana Sławomira Skowronka. Powieść „Śnieg, ogień i krew. Heilsberg 1807” zawierająca wątki militarne i obyczajowe odnosi się bezpośrednio do historii Lidzbarka Warmińskiego w okresie wojen napoleońskich. W role bohaterów spektaklu wcielili się uczniowie naszej szkoły. Kameralna atmosfera, sceneria oraz wykorzystany przez autora fragment filmu i powieści H. Balzaka przybliżyły publiczności atmosferę historii sprzed dwustu lat i poszerzyły wiedzę o dziejach naszej rodzinnej Warmii.
Lions Club zbadał nasze oczy
18 października w Jagiellonce odbyły się bezpłatne badania przesiewowe wzroku w ramach ogólnopolskiego programu "Wzrok naszych dzieci" wykonywanego przez wolontariat Stowarzyszenia Lions Club. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i wszyscy chętni uczniowie zostali przebadani. Bardzo dziękujemy Lions Club za sfinansowanie zakupu urządzeń i przeprowadzenie badań.
Sukcesy naszych uczniów
Październik jest miesiącem, w którym obchodzimy święto edukacji. Z tej okazji 12 października w sali widowiskowej Lidzbarskiego Domu Kultury zorganizowano Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość ta była okazją do wręczenia nagród oraz uhonorowania laureatów „Spotkania z Talentem”.
Miło nam jest poinformować, że stypendystą nominowanym do Stypendium Prezesa Rady Ministrów został uczeń klasy IIb - Jan Skrobut.
Stypendium Roczne Starosty Lidzbarskiego otrzymały:
-
Aleksandra Petrecka, kl. IIIc
-
Barbara Puszcz, kl. IIIb.
Lauretami13. Powiatowego Spotkania z Talentem zostali Gabriela Walicka z klasy IIIc oraz Adrian Wzorek z klasy Ib.
W powiatowym konkursie plastycznym "Tak widzę swoją niepodległość" nagrodę główną zdobyła Diana Wyszomierska z klasy IIIc, a wyróżnienie otrzymała Wiktoria Kościeniewicz z kl. Ib.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Źródło: Gazeta Lidzbarska
-
Święto Edukacji Narodowej
W tym roku, dzięki niespodziance przygotowanej przez uczniów klas trzecich, Dzień Edukacji Narodowej świętowaliśmy na wesoło. Podczas spotkania w auli szkolnej „władzę” przejęli uczniowie, a nauczyciele Jagiellonki zajęli miejsca w ławkach szkolnych. Podczas zaimprowizowanej lekcji odbyły się różne konkurencje (pisanie wiersza w gwarze uczniowskiej, test językowy), jak również zawody sprawnościowe (rzut do celu, umiejętność chowania ściąg). Okazało się, że trochę starsi uczniowie całkiem nieźle poradzili sobie z zadaniami - nagrodzeni zostali brawami i pamiątkowymi zdjęciami.
Nauczyciele
Uczniowie
...i okolicznościowe zdjęcie
Olimpiada Biologiczna
W sobotę 6 października 2018r. o godzinie 9.00 w Jagiellonce odbyły się zawody szkolne (I stopnia) 48 Olimpiady Biologicznej. Jej celem jest zainteresowanie młodzieży biologią/przyrodą oraz przygotowanie na studia biologiczne.
Do egzaminu pisemnego z zakresu całej biologii przystąpiły 2 uczennice:
Aleksandra Petrecka klasa IIIc
Barbara Puszcz klasa IIIb
Pozytywny wynik tego testu pozwoli zawodnikom wykonać pracę badawczą z wykorzystaniem całej metodyki badań biologicznych.
Olimpiada składa się z trzech części:
- zawodów szkolnych ( I stopnia )
- zawodów okręgowych ( II stopnia )
- zawodów centralnych ( III stopnia ).
Wszyscy uczestnicy, którzy zakwalifikowali się do udziału w ostatnim etapie otrzymują tytuł finalisty Olimpiady, natomiast 25 najlepszych z nich otrzymuje tytuł laureata.
Wszyscy uczestnicy III etapu otrzymują nagrody od sponsorów.
Życzymy sukcesów
Myśl – Działaj – Zmieniaj
PROJEKT EDUKACYJNY
W codziennym życiu często spotykamy się z pojęciem „ krytyczne myślenie”. Zdarza się jednak, że nie do końca rozumiemy jego znaczenie. Jest to nic innego jak analiza informacji, rozważanie możliwych aspektów danego problemu i jego obiektywna, bezstronna ocena.
8 października przedstawiciele klas 1a, 1b oraz większa część uczniów klasy 1c wzięli udział w pierwszych warsztatach w ramach projektu „Polska Szkoła Humanitarna - Myśl – Działaj - Zmieniaj” zorganizowanego przez Polską Akcję Humanitarną.
Podczas zajęć zostały poruszone tematy dyskryminacji, zarówno na tle narodowościowym, religijnym, podglądowym, jak również płciowym. Pierwszoklasiści, wraz z prowadzącą spotkanie panią Olgą, w formie różnych zabaw mogli przedstawić swoje zdanie o otaczającym nas świecie, przemyśleć swoje zachowania, czasem również przyznać się do błędów. Tematy dyskusji były rozmaite, ale łączyło je jedno – wskazanie stereotypów, które próbowano obalić. W wielu rodzinach możemy usłyszeć, że mężczyźni nie nadają się do prac domowych, a kobiety zostały stworzone do pilnowania dzieci, gotowania i sprzątania. Uczestnicy warsztatów wspólnie przyznali, że są to wyłącznie konstrukcje myślowe, zawierające uproszczone przemyślenia dotyczące grup społecznych.
Czterogodzinne warsztaty kształciły postawę większej tolerancji - bycie innym niż reszta społeczeństwa nie oznacza bycia gorszym. Zostało również wskazane to, co tak naprawdę powinniśmy cenić w ludziach - szczerość, wiedzę, uprzejmość, życzliwość oraz ich czyny. Nigdy nie należy patrzeć na kogoś przez pryzmat własnej osoby, gdyż każdy człowiek jest inny, wyjątkowy i zasługuje na bezwarunkowy szacunek.
Warsztaty w ramach projektu Polskiej Szkoły Humanitarnej wzbudziły we wszystkich pozytywne odczucia. Szkoła nie powinna być tylko miejscem, w którym uczniowie nabywają wiedzę, ale także muszą z niej korzystać, mieć swój własny światopogląd i głośno o nim mówić.
Aleksandra Wojtkielewicz, klasa 1c
Sprzątanie Świata
Już po raz 25. w lidzbarskiej Jagiellonce odbyła się ogólnopolska akcja Sprzątanie świata – w tym roku pod hasłem:
„Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”.
Tegorocznym przesłaniem było promowanie segregacji śmieci oraz uświadomienie wpływu odpadów na środowisko.
20 września 2018r. przy wsparciu Urzędu Miasta w Lidzbarku Warmińskim uczniowie klas drugich, pod opieką p. Marka Szakalisa, sprzątali wyznaczony teren wokół szkoły.
Wszyscy pozytywnie zmotywowani i zaopatrzeni w jednorazowe rękawice, zebrali 10 worków posegregowanych odpadów.
Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła w radosnej atmosferze.
W trosce o środowisko szkoła bierze także udział w stałej akcji zbierania zużytych baterii i elektrosprzętu.
Wyjazd integracyjny klas pierwszych 2018
O tym jak ważna jest współpraca dowiadujemy się prawie każdego dnia. Grupa, której członkowie potrafią się ze sobą porozumieć, zawsze odnosi sukcesy.
Wychowawcy klas pierwszych i pani pedagog doskonale wiedzą, jak wielkie znaczenie ma dobra atmosfera w zespole i potrzeba nawiązania nowych znajomości. Pogoda dopisywała, ale w autobusach można było znaleźć również osoby, które postanowiły skorzystać z dnia wolnego od zajęć lekcyjnych i pospać dłużej niż zwykle. Nie było to jednak łatwe, bo zdecydowana większość miała doskonałe nastroje, które pobudzały młodzież do głośnych rozmów i śpiewów. Po wstępnej integracji dotarliśmy do ośrodka Gwarek w miejscowości Piękna Góra. Uczestnicy mieli okazję popisać się swoimi wspinaczkowymi umiejętnościami w parku linowym, budować silny zespół poprzez rywalizację, która wywoływała spontaniczny uśmiech. Robili tor z transporterów po butelkach, wspólnie poruszali się na nartach, wydostawali piłkę z labiryntu, a nawet uciekali z więzienia, którym była plątanina nici. Nie zabrakło również zajęć, podczas których mówili dużo o sobie, swoich zainteresowaniach, słabych i mocnych stronach. Mieli okazję być na krótkiej „randce”, na której wraz z osobą siedzącą naprzeciwko poruszali wybrany przez animatorkę temat. Blok o nazwie „Ja i moja klasa” wzbudził w pierwszoklasistach dużo pozytywnych emocji, bo mogli dowiedzieć się o sobie więcej niż zostało ujawnione na lekcjach.
Czym byłby udany wyjazd bez ogniska? Całe szczęście organizatorzy pomyśleli i o tym. Nie było to jednak zwyczajne ognisko. Oprócz smacznego posiłku, była to także okazja do muzycznej rywalizacji między klasami. Troje animatorów losowo wybierało hasło, a zespoły musiały zaśpiewać fragment piosenki, która się z nim wiązała. Śpiewy uczniów było słychać w całym ośrodku, a pojedynek był bardzo wyrównany.
Wrócili wymęczeni, ale bardzo szczęśliwi, że mogli się lepiej poznać i teraz są już gotowi na nowe edukacyjne wyzwania.
Aleksandra Wojtkielewicz, klasa 1c
Archiwum