PROJEKT EDUKACYJNY
W codziennym życiu często spotykamy się z pojęciem „ krytyczne myślenie”. Zdarza się jednak, że nie do końca rozumiemy jego znaczenie. Jest to nic innego jak analiza informacji, rozważanie możliwych aspektów danego problemu i jego obiektywna, bezstronna ocena.
8 października przedstawiciele klas 1a, 1b oraz większa część uczniów klasy 1c wzięli udział w pierwszych warsztatach w ramach projektu „Polska Szkoła Humanitarna - Myśl – Działaj - Zmieniaj” zorganizowanego przez Polską Akcję Humanitarną.
Podczas zajęć zostały poruszone tematy dyskryminacji, zarówno na tle narodowościowym, religijnym, podglądowym, jak również płciowym. Pierwszoklasiści, wraz z prowadzącą spotkanie panią Olgą, w formie różnych zabaw mogli przedstawić swoje zdanie o otaczającym nas świecie, przemyśleć swoje zachowania, czasem również przyznać się do błędów. Tematy dyskusji były rozmaite, ale łączyło je jedno – wskazanie stereotypów, które próbowano obalić. W wielu rodzinach możemy usłyszeć, że mężczyźni nie nadają się do prac domowych, a kobiety zostały stworzone do pilnowania dzieci, gotowania i sprzątania. Uczestnicy warsztatów wspólnie przyznali, że są to wyłącznie konstrukcje myślowe, zawierające uproszczone przemyślenia dotyczące grup społecznych.
Czterogodzinne warsztaty kształciły postawę większej tolerancji - bycie innym niż reszta społeczeństwa nie oznacza bycia gorszym. Zostało również wskazane to, co tak naprawdę powinniśmy cenić w ludziach - szczerość, wiedzę, uprzejmość, życzliwość oraz ich czyny. Nigdy nie należy patrzeć na kogoś przez pryzmat własnej osoby, gdyż każdy człowiek jest inny, wyjątkowy i zasługuje na bezwarunkowy szacunek.
Warsztaty w ramach projektu Polskiej Szkoły Humanitarnej wzbudziły we wszystkich pozytywne odczucia. Szkoła nie powinna być tylko miejscem, w którym uczniowie nabywają wiedzę, ale także muszą z niej korzystać, mieć swój własny światopogląd i głośno o nim mówić.
Aleksandra Wojtkielewicz, klasa 1c