7 lutego 2019 r. odbyły się eliminacje szkolne XV Powiatowego Konkursu Napoleońskiego, w wyniku których wyłoniono grupę, która będzie reprezentowała "Jagiellonkę" w etapie finałowym 28 lutego o godz. 10:00.
Ze względu na liczbę punktów dopuszczono do finałów 4 osoby (jednak w etapie finałowym zostanie wyłoniona jedynie trójka laureatów):
I miejsce - Kornel Lipka kl. II b
II miejsce - Dariusz Popinigo kl. III a
III miejsce - Aleksandra Królak kl. II b
IV miejsce - Wiktoria Lijewska kl. II a
XV Powiatowy Konkurs Napoleoński
Czwartki z humanistyką
17 stycznia 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 4. edycji spotkań edukacyjnych pod nazwą „Czwartki z humanistyką” organizowanych przez pracowników naukowo-dydaktycznych Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmńsko-Mazurskiego w Olsztynie. Na program „Czwartków...” składają się interesujące wykłady i warsztaty skierowane do uczniów szkół licealnych. Inicjatywa Uniwersytetu ma na celu wspieranie młodzieży w poszerzaniu wiedzy i zainteresowań, a także prezentację środowiska akademickiego, dziedzin działalności naukowej i możliwości rozwoju przyszłej kariery zawodowej. Spotkania organizowane są raz w miesiącu. Mamy nadzieję, że bogata oferta Wydziału Humanistycznego i możliwość prezentowania się wszystkich kierunków ułatwią w przyszłości naszym uczniom dokonanie wyboru konkretnego rodzaju studiów.
XXXIV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej
10 stycznia 2019 r. w Jagiellonce odbył się etap szkolny Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, w którym wzięło udział 52 uczniów klas I-III.
Laureatami etapu szkolnego, którzy 13 kwietnia będą reprezentować naszą szkołę na eliminacjach okręgowych, są:
1. Barbara Puszcz IIIb
2. Bartosz Martusewicz IIIc
3. Jan Skrobut IIb
Życzymy powodzenia!
Eliminacje okręgowe XLV Olimpiady Historycznej odbyły się 12 stycznia 2019 r. w Centrum Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wzięło w nich udział dwóch naszych maturzystów – Michał Brzozowski i Wiktor Gębski. Miło jest nam poinformować, że obaj zakwalifikowali się do kolejnego etapu, czyli eliminacji ustnych, które odbędą się 26 stycznia w Olsztynie. Do Olimpiady przygotowywał uczniów pan Sławomir Skowronek – nauczyciel historii w Jagiellonce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Pokazy ratownictwa na lodzie
16 stycznia br. Komenda Powiatowa Straży Pożarnej wspólnie z Komendą Miejską Policji przeprowadziły pokazy z zakresu ratownictwa na lodzie. Odbywały się one na Jeziorze Wielochowskim. Przedsięwzięcie skierowane było w szczególności do uczniów i miało na celu zwiększenie bezpieczeństwa zimowego wypoczynku podczas ferii.Tematem akcji było nie tylko uświadomienie niebezpieczeństw związanych z sytuacjami mogącymi przytrafić się wchodzącym na zamarznięte akweny, ale przede wszystkim pokazanie technik oraz sposobów zachowań, gdy dojdzie już do załamania się pokrywy lodowej i wpadnięciu do wody. Strażacy zademonstrowali trzy warianty niebezpiecznych zdarzeń oraz adekwatnie do nich stosowanych optymalnych technik ratowniczych.
Marzenna Fenkanin
Studniówka AD 2019
W piątkowy wieczór 11 stycznia uczniowie trzech klas maturalnych Jagiellonki uczestniczyli w tradycyjnym balu studniówkowym.
Spotkanie profilaktyczne
14 stycznia br. klasy pierwsze uczestniczyły w spotkaniu z sierż. szt. Rafałem Kozłowskim z Zespołu Dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim. Tematem pogadanki było bezpieczeństwo ruchu drogowego, odpowiedzialność za wykroczenia, demoralizacja i przestępczość wśród osób nieletnich.
Konkurs Wiedzy o Sejmie i Senacie
8 stycznia br. w naszej szkole odbył się Konkurs Wiedzy o Sejmie i Senacie zorganizowany przez Kancelarię Sejmu RP oraz pana Piotra Cieślińskiego – Posła na Sejm RP. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Lidzbarka Warmińskiego. Pierwszą część -mającą formę wykładu - poprowadziły panie z kancelarii sejmu. Następnie młodzież przystąpiła do części pisemnej – sprawdzianu wiedzy w formie testu. Drugie miejsce w konkursie zdobył Cezary Kuźmowicz z klasy Ib, a trzecie Gabriel Hanczaruk z klasy IIb – obaj reprezentowali Jagiellonkę. Na zwycięzców czekały nagrody ufundowane przez Starostę Lidzbarskiego – pana Jana Harhaja oraz pana Piotra Cieślińskiego. Gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie.
Relacja uczestniczki
W celu zachęcenia młodzieży do poszerzenia wiedzy o współczesnym polskim parlamentaryzmie 8 stycznia br. w lidzbarskiej Jagiellonce odbył się Konkurs Wiedzy o Sejmie i Senacie pod patronatem Posła na Sejm RP Pana Piotra Cieślińskiego. Zebrana w auli szkolnej młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych Lidzbark Warmińskiego na wstępie uczestniczyła w wykładzie przygotowanym przez pracownice Kancelarii Sejmu. Uczniowie mieli okazję wirtualnie zwiedzić kompleks budynków Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, dowiedzieć się nieco więcej o obradach Sejmu oraz szczegółowo poznać proces ustawodawczy. Było to okazją do pogłębienia, a także utrwalenia wiadomości, z którymi mieli już styczność na lekcjach. Po krótkiej przerwie przedstawiciele poszczególnych szkół przystąpili do testu pisemnego, w którym najlepsza okazała się Katarzyna Majewska z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Lidzbarku Warmińskim, pozostałe miejsca na podium zajęli uczniowie naszego liceum. Drugi był Cezary Kuźmowicz z klasy IB, a tuż za nim uplasował się uczeń klasy IIA Gabriel Hanczaruk.
Najlepsi otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe. Serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu!
Aleksandra Wojtkielewicz, kl. Ic
KONCERT KOLĘD
Konkursem kolęd na scenie LDK rozpoczęliśmy dziś (21 XII) ferie świąteczne. Było magicznie, ciepło, nastrojowo, uroczyście. Wszystkie klasy przygotowały się do występu ambitnie – liczy się już nie tylko wokal, ale i choreografia, stroje, akompaniament. Każdego roku poprzeczka idzie w górę. Serca jurorów podbiły klasy trzecie – trzy równorzędne nagrody. Wyróżnienie przyznano kl. IIB. BRAWO !
Dopełnieniem świątecznego klimatu były spotkania wigilijne w klasach, życzenia, uściski. Odpoczywajcie! WESOŁYCH ŚWIĄT! Do spotkania w Nowym Roku!
Małgorzata Pałka
LXVIII Olimpiada Fizyczna
Z przyjemnością informujemy, że uczeń klasy IIIb – Adam Boguszewski – zakwalifikował się do II etapu LXVIII Olimpiady Fizycznej. Do zawodów Adama przygotowywała pani Jadwiga Kabatek-Drążkowska - nauczycielka fizyki w Jagiellonce.
13 stycznia 2019r. na Politechnice Gdańskiej odbędzie się pierwsza część eliminacji okręgowych Olimpiady Fizycznej.
Naszym fizykom gratulujemy dotychczasowego sukcesu i czekamy na dalsze.
Uczelnie wojskowe - pomysł na przyszłość
13 grudnia maturzyści z naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z żołnierzami Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lidzbarku Warmińskim. Podczas prezentacji w auli szkolnej przekazane zostały istotne informacje osobom, które chciałyby związać swoją karierę zawodową ze służbami mundurowymi. Przede wszystkim przedstawiono uczelnie wojskowe w Polsce i sposób rekrutacji (wymogi, które trzeba spełnić, ważne terminy). W dalszej kolejności poinformowano o uposażeniu, rodzaju kwalifikacji i stopniach wojskowych, jakie można uzyskać. Niezwykle treściwy i w sposób kompetentny przedstawiony wykład spotkał się z aprobatą odbiorców i został nagrodzony oklaskami. Dodatkowo, na osobnym stoisku można było otrzymać porady indywidualne i ulotki informacyjne.
Niewykluczone, że w tym dniu, w głowach niektórych uczniów zakiełkowała (lub ugruntowała się) myśl o studiach i pracy w wojsku traktowanych jako pasja i wyzwanie.
XLV Olimpiada Geograficzna
Miło nam jest poinformować, że uczeń klasy IIIb Dawid Olszewski zakwalifikował się na zawody okręgowe XLV Olimpiady Geograficznej, które odbędą się w dniach 8 – 10 lutego 2019r. w Olsztynie. Dawida przygotowywał nauczyciel geografii – pan Dariusz Lewczuk. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
„TAK, POMAGAM!”
W dniach 7 i 8 grudnia br. Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi zorganizowała w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce 15. zbiórkę żywności pod hasłem „TAK, POMAGAM!”. Wolontariusze zbierali artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu, z których najuboższe rodziny i placówki Caritas przygotują świąteczne posiłki.
Uczniowie Jagiellonki również włączyli się do akcji. W naszym mieście zebrano 921 kg żywności. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za udział.
Kampania „Biała wstążka”
Uczniowie Jagiellonki wzięli udział w Kampanii „Biała wstążka” zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy i Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lidzbarku Warmińskim. „Biała wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 60 krajach. Kampania została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.
Po co nosić białą wstążkę?
Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie akceptować i stosować przemocy wobec kobiet oraz milczeć na jej temat.
Uczniowie rozdawali ulotki i przypinali białe wstążki.
Maraton Pisania Listów
Uczniowie Jagiellonki w dniach od 3 do 7 grudnia 2018r. wzięli udział w organizowanym przez Stowarzyszenie Amnesty International Maratonie Pisania Listów. Celem Maratonu jest wysłanie jak największej ilości listów i innych apeli (e-maili, faxów) do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by zwrócić ich uwagę na naruszanie praw człowieka. Wysyłamy także listy solidarnościowe do osób lub społeczności, których prawa człowieka są naruszane.
Dołączyliśmy do akcji chętnie i licznie. Nasi uczniowie napisali 54 listy w obronie GERALDINE CHACON, prześladowanej za walkę o prawa młodych ludzi. Cała korespondencja została przesłana do Ambasady Wenezueli w Warszawie.
Szkolny maraton poprzedziła akcja informacyjna – przygotowano tematyczną gazetkę i ulotki.
Konkurs Wiedzy o Sejmie i Senacie
Relacja uczestniczki
W celu zachęcenia młodzieży do poszerzenia wiedzy o współczesnym polskim parlamentaryzmie 8 stycznia br. w lidzbarskiej Jagiellonce odbył się Konkurs Wiedzy o Sejmie i Senacie pod patronatem Posła na Sejm RP Pana Piotra Cieślińskiego. Zebrana w auli szkolnej młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych Lidzbark Warmińskiego na wstępie uczestniczyła w wykładzie przygotowanym przez pracownice Kancelarii Sejmu. Uczniowie mieli okazję wirtualnie zwiedzić kompleks budynków Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, dowiedzieć się nieco więcej o obradach Sejmu oraz szczegółowo poznać proces ustawodawczy. Było to okazją do pogłębienia, a także utrwalenia wiadomości, z którymi mieli już styczność na lekcjach. Po krótkiej przerwie przedstawiciele poszczególnych szkół przystąpili do testu pisemnego, w którym najlepsza okazała się Katarzyna Majewska z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Lidzbarku Warmińskim, pozostałe miejsca na podium zajęli uczniowie naszego liceum. Drugi był Cezary Kuźmowicz z klasy IB, a tuż za nim uplasował się uczeń klasy IIA Gabriel Hanczaruk.
Najlepsi otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe. Serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu!
Aleksandra Wojtkielewicz, kl. Ic
Światowy Dzień Walki z AIDS
1 grudnia to ustanowiony przez WHO Dzień Walki z AIDS. Na świecie żyje prawie 37 mln osób zakażonych wirusem HIV. Chorzy w dalszym ciągu spotykają się z niezrozumieniem, brakiem tolerancji i strachem. Podczas obchodów święta organizowane są akcje edukacyjne promujące profilaktykę HIV/AIDS oraz upowszechniające wiedzę o wirusie i chorobie. Symbolem solidarności z chorymi i ich bliskimi jest czerwona wstążka.
W naszej szkole uczniowie przygotowali gazetki informacyjne i ulotki. Wzorem lat ubiegłych, również i w tym roku odbył się konkurs wiedzy o AIDS. Wzięło w nim udział 47 uczniów naszej szkoły.
Wyniki konkursu:
Laureaci – oceny celujące z biologii
- Diana Wyszomierska kl. III C
- Gabriela Walicka kl. III C
- Jan Skrobut kl. IIB
- Aleksandra Sołkiewicz II B
- Piotr Fenkanin kl I C
Wyróżnienia – oceny bardzo dobre z biologii
-
Aleksandra Petrecka kl. IIIC
-
Karolina Żelichowska kl III C
-
Barbara Puszcz kl III B
-
Aleksandra Wołk l C
-
Janina Drążkowska kl I C
-
Oliwia Michalkiewicz kl II A
-
Julia Kołakowska kl II B
-
Wiktoria Żabińska kl III c
"DEBATA OKSFORDZKA" W ORANŻERII KULTURY
Lidzbarska „Oranżeria Kultury” zaproponowała uczniom szkół ponadgimnazjalnych udział w zorganizowanej u nas po raz pierwszy „debacie oksfordzkiej”. Zespoły uczniowskie miały się przygotować do dyskusji na pięć tematów, spośród których w dniu debaty wylosowano dwa. Ogólnym hasłem było „Wolność kocham i rozumiem”. Do debaty zdecydowali się przystąpić jedynie uczniowie „Jagiellonki”, tworząc dwa zespoły. Jeden z nich wystawiła klasa I b, drugi klasa III a. Prowadzenie debaty powierzono marszałkowi w osobie Pawła Miechowicza. Dysputa wymagała przestrzegania szeregu reguł, np. dyscypliny czasowej wypowiedzi, zachowywania form grzecznościowych, elastycznego reagowania na pytania zgłaszane ad vocem, umiejętności odnalezienia się w roli grupy wspierającej tezę i w roli opozycji. Mocną stroną debaty było trzymanie się reguł, nieco słabszą – zasób merytorycznych argumentów, co wynikało z braku doświadczenia (debata tego rodzaju odbywała się po raz pierwszy). Ostateczny wynik debaty był niemal remisowy, co świadczyło o porównywalnym stopniu przygotowania obu zespołów. Można przyjąć za pewnik, że kolejne debaty będą prowadzone na coraz wyższym poziomie.
Sławomir Skowronek
Składy drużyn:
Klasa IIIa – Dawid Kunicki, Mateusz Brodowski, Michał Brzozowski
Klasa Ib – Paweł Kabała, Cezary Kuźmowicz, Cornelis Puchowicz, Miłosz Sobkowski.
Czego nie widać…
Relacja z wycieczki
Teatr to miejsce niezwykłe. O tym, jak trudno wcielić się w rolę aktora część uczniów mogła przekonać się podczas konkursu etiud teatralnych i filmowych „To nie jest bilet w jedną stronę - droga bez uzależnień” zorganizowanego przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 23.11.2018r. nagrodzeni uczestnicy konkursu z trzech lidzbarskich szkół: Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Zawodowych oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego pojechali do warszawskiego Teatru Kwadrat na spektakl pt. „Czego nie widać”.
Michael Frayn w swojej sztuce przedstawił spektakl od kuchni. Podglądanie zakulisowej bieganiny, emocji aktorów oraz całego zespołu nerwowo pracującego nad przedstawieniem, a także wszystkiego, czego widz w teatrze nie zobaczy, było równie ciekawe jak akcja całego widowiska. Jak się okazało, publiczność była zachwycona, a cała sztuka rozbawiła wszystkich do łez. Dodatkowym atutem była obsada: Lucyna Malec, Katarzyna Glinka, Zuzanna Grabowska, Andrzej Nejman, Grzegorz Wons. Atrakcyjnym dopełnieniem wyjątkowego dnia było spotkanie z odtwórcą roli Garrego - lidzbarczaninem i absolwentem naszej szkoły Andrzejem Andrzejewskim. Aktor chętnie odpowiadał na nasze pytania, mówił o tym, ile energii potrzeba do zagrania roli, miło wspominał czas spędzony w liceum oraz przedstawił nam drogę, jaką musi przejść aktor, żeby dostać się do jednego z najpopularniejszych teatrów w Polsce.
Wycieczka spodobała się do tego stopnia, że większość uczniów zadeklarowała chęć uczestnictwa w konkursie w następnej edycji. Trzymamy ich za słowo.
Aleksandra Wojtkielewicz
Konkurs językowy Juvenes Translatores
22 listopada w Jagiellonce odbył się konkurs tłumaczeniowy Juvenes Translatores w wersji alternatywnej dla uczniów klas drugich. Uczestnicy otrzymali teksty przygotowane przez Komisję Europejską i mieli dwie godziny na jak najlepsze przetłumaczenie ich z wykorzystaniem słowników w wersji papierowej.
Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Magdalena Mickiewicz z klasy IIB i jej praca zostanie wysłana do dalszej oceny. Ponadto cztery równorzędne wyróżnienia otrzymali: Paulina Kellner (IIA), Weronika Kerbaum (IIA), Daria Pikulska (IIA) i Jan Skrobut (IIB). Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Archiwum