Patronem naszego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lidzbarku Warmińskim jest od 1966 roku król Kazimierz Jagiellończyk, syn Władysława Jagiełły – protoplasty dynastii Jagiellonów. Pierwszy sztandar z wizerunkiem patrona szkoła otrzymała 28 stycznia 1967 roku. Pomysłodawcą patronatu był śp. mgr Edmund Truszczyński (nauczyciel historii i wos, później zastępca dyrektora i dyrektor szkoły). Stąd wzięła się potoczna, być może nieco pompatyczna, ale z biegiem czasu zaakceptowana i powszechnie rozpoznawalna nazwa szkoły: lidzbarska „Jagiellonka”. Dlaczego akurat taki patronat? Z tego samego powodu, dla którego w lidzbarskim zamku umieszczono popiersie króla Kazimierza IV i kopię aktu pokoju toruńskiego z 1466 roku, kończącego zwycięstwem trzynastoletnią wojnę toczoną wspólnymi siłami Królestwa Polskiego i Stanów Pruskich[1] przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu. Na mocy tego traktatu Polska odzyskała Pomorze Gdańskie, ziemię chełmińską i michałowską, a uzyskała rejon Malborka i Elbląga oraz obszar domeny biskupa Warmii (w tym nasze miasto). Od roku 1466 po I rozbiór w 1772 roku Warmia i Lidzbark/Heilsberg żywo uczestniczyły w życiu politycznym, ekonomicznym i kulturalnym Królestwa i Rzeczypospolitej, czego dowiedli m.in. tacy wybitni ludzie jak Mikołaj Kopernik czy Ignacy Krasicki (który mimo zaboru pruskiego nadal żył i tworzył na Warmii do 1795 roku).
W naszej szkole Dzień Patrona nie był świętowany regularnie, jednak od czasu do czasu go organizowano. Obchody przybierały różne formy i były urządzane w różnych terminach. Jedne obchodzono w marcu (data początku wojny trzynastoletniej i ogłoszenia inkorporacji tj. wcielenia Prus do Polski), inne w październiku (data zawarcia traktatu toruńskiego w 1466 roku). Wśród wydarzeń zachodzących w Dniu Patrona pojawiały się: uroczyste apele i zawieszanie flagi przy portrecie Patrona (wykonawca portretu i galerii Jagiellonów: śp. mgr Michał Achrem, nauczyciel geografii i dyrektor), quizy wiedzy o Patronie, prelekcje i prezentacje na tematy związane z Patronem i jego rodem (ciekawe a nawet sensacyjne wątki), turnieje „na wesoło”, emitowanie przez radiowęzeł muzyki średniowiecznej i renesansowej. Na potrzeby quizów dr Sławomir Skowronek (nauczyciel historii i wos) opracował kompendium „100 pytań i odpowiedzi o Kazimierzu Jagiellończyku” dostępne na stronie internetowej szkoły.
W ostatnich latach z inicjatywy mgr Anny Kużmowicz została ustanowiona Nagroda Jagiellończyka w postaci okazałej i gustownej metalowej statuetki. Jest nadawana obecnym i dawnym absolwentom lidzbarskiej „Jagiellonki”, którzy wyróżnili się szczególnymi osiągnięciami zachowując zarazem związki ze szkołą i miastem. Kryteria są wyśrubowane, zatem Nagroda Jagiellończyka nie jest przyznawana co rok, tylko w przypadku zgłoszenia konkretnych zasług i ich udokumentowania.
Przygotowanie szkolnego Dnia Patrona przypada klasie, która w danym roku szkolnym wylosuje tę imprezę. W bieżącym roku organizatorem była klasa II b (wych. mgr Inga Markiewicz, nauczycielka matematyki). Wybrano formułę festynu odbywającego się na auli szkolnej z udziałem wszystkich klas. Konkurencje i quizy przygotowano zarówno w formie zabawowo – ruchowej, jak i merytorycznej, z użyciem technologii elektronicznej. Rozstrzygało jury w składzie: dyrektor ZSO mgr Adam Brodowski (polonista), dr Sławomir Skowronek (historyk) i Andżelika Mościanica (uczennica klasy II b). I, II i III miejsce w punktacji ogólnej zdobyły klasy IIIa, IC i IIIb. Na zakończenie festynu zwycięskie klasy otrzymały słodkie nagrody, w tym specjalnie przygotowane cukierki „krówki” w opakowaniach zdobionych grafiką nawiązującą do naszej szkoły.
Opracowanie: dr Sławomir Skowronek
[1] Przedstawicielstwo rozmaitego pochodzenia (polskiego, niemieckiego, pruskiego i in.) szlachty i mieszczan państwa krzyżackiego zorganizowanych w tzw. Związek Pruski (oryg. Land und Städte), opozycyjny wobec polityki podatkowej i zagranicznej Zakonu Krzyżackiego.