Rok szkolny 2016/17
5 czerwca - Światowy Dzień Ochrony Środowiska
Dzień rozpoczęcia konferencji ONZ w Sztokholmie - 5 czerwca 1972r. - obchodzi się jako Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Ideą uchwalenia święta była konieczność tzw. zrównoważonego rozwoju, zakładającego działalność człowieka tylko w zgodzie z prawami przyrody. Pamiętajmy o jednej z hipotez - hipotezie Gai, traktującej Ziemię jako istotę żywą.
Na całym świecie działania na rzecz ochrony środowiska stały się ostatnio bardzo popularne.
W naszej szkole też panuje moda na ochronę przyrody,
odbyły się różne akcje Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody, świętującego w tym roku 50 rocznicę powstania.
1. Recykling - zużyty elektrosprzęt zawiera mnóstwo szkodliwych dla przyrody związków chemicznych. W tym roku szkolnym zebraliśmy 137 zużytych telefonów komórkowych, około 60 kg zużytych baterii i około 1tony elektrośmieci. Regulaminy akcji zakładają przeliczanie materiału recyklingowego na punkty, za które wzbogacamy szkołę w pomoce naukowe.
2. Wycieczka ekologiczna do Muzeum Przyrody - 21kwietnia 2017r.(w dniu poprzedzającym rozpoczęcie WIOSNY) lekcja biologii w klasie IIa i IIb miała miejsce w Olsztynie, odbyły się zajęcia ekologiczne pt. Ciekawostki o chronionych zwierzętach Warmii i Mazur oraz warsztaty pt. Tropiciele.
3. Zajęcia terenowe - 5 czerwca 2017 r. (w Światowym dniu Ochrony Środowiska) ekozespoły z klasy IIa i IIb były na wycieczce pieszej nad Żabi Staw w Parku Chronionego Krajobrazu DOLINY SYMSARNY w Lidzbarku Warmińskim.
Na boisku szkolnym przeprowadzono tzw. badania socjometryczne-szacowaliśmy różnorodność biologiczną łąki.
4. Czytamy etykiety - szukamy produktów biotechnologii w postaci GMO i stajemy się świadomymi konsumentami. Znamy argumenty ZA i PRZECIW stosowania GMO. Wiemy, że gatunki obce i inwazyjne w ekosystemach mogą zagrażać rodzimym organizmom.
KAŻDY DZIEŃ TO DZIEŃ ZIEMI
23 edycja akcji Sprzątanie Świata-Polska 2016 dobiegła końca.
W piątek 22 września 2016 r. jak co roku odbyła się w naszej szkole akcja SPRZĄTANIA ŚWIATA. To już po raz 23 Polska (i 23 raz także nasza szkoła) przystąpiła do międzynarodowej akcji, mającej na celu poprawę świadomości ekologicznej społeczeństwa. Tym razem przyświecało wszystkim hasło: „Podaj dalej... drugie życie odpadów".
Założenia recyklingu (wtórnego wykorzystania odpadów) szkoła realizuje już od wielu lat: zbieramy zużyte baterie i elektrosprzęt. Stawiamy ambitny cel - zebrane punkty w recylkingu pomogą w wyposażeniu szkoły w pomoce dydaktyczne.
Szkolne Koło LOP